گونی

در امور ساختمان از گونی برای موارد متعددی استفاده می‌شود. این متریال به ویژه در قیرگونی ساختمان و ایزوگام کردن پشت بام، سقف و دیوارها به کار گرفته می‌شود. پس مهم است که در زمان خرید گونی به کیفیت و فروشگاه عرضه کننده این محصول توجه ویژه داشته باشید. این متریال به رول در بازار به فروش می‌رسد و ممکن است قیمت گونی در هر تولید کننده متفاوت از دیگری باشد. پس ضروری است به مشخصات و کیفیت محصول مورد نظر خود توجه ویژه داشته باشید.

گونی چیست؟

گونی پارچه‌ای ضخیم و زبر است از نخ چتایی یا کنف ساخته می‌شود. این متریال از گیاه کنف، گیاه جوت یا کنف هندی که صد درصد طبیعی و تجزیه پذیر است، تولید می‌شود. گیاه کنف گیاهی طویل و دارای ساقه نرم و براق است که در زمان پردازش در کارخانه، به نخی محکم و ضخیم تبدیل می‌شود. به احتمال زیاد از این گیاه در زمان‌های قدیم برای تولید محصول تزئینی به صورت دستی استفاده می‌شده است.

این محصول طی مراحل ریسندگی، بافندگی، چاپ، برش، دوخت و بسته بندی به بازار عرضه می‌شود. نوع چتایی که برای اختلاط با قیر ساخته می‌شود تا بر روی سطوح جهت عایق کاری مورد استفاده قرار گیرد، به «گونی ایزوگام» مشهور است.  در بازار درجات متفاوتی از این متریال وجود دارند که کیفیت و نوع استفاده از محصول را مشخص می‌کنند. اما بر طبق آیین نامه مقررات کشور، مشخصات گونی خوب باید شامل ویژگی‌های زیر باشد:

  • نو بودن
  • ریز بافت بودن
  • سالم بودن
  • عدم وجود بدون
  • داشتن وزن هر متر مربع حدود 380 گرم

مزایای خرید گونی

از قدیم الایام از این محصول به دلایل مختلف استفاده می‌شده است. مهم ترین دلیل، استحکام و دوام بالای آن بوده است. این محصول همچنین در بیشتر شهرهای کشور مانند تهران، کرج، اصفهان، یزد، تبریز، سمنان و دیگر شهرها در دسترس است. اما به غیر از استحکام بالا و دسترسی راحت، از این متریال به دلیل داشتن فواید زیر به وفور در کاربردهای مختلف استفاده می‌شود:

گونی
گونی

انواع گونی

شرکت‌های بسیاری در کشور هستند که نوع کنفی تولید می‌کنند. حتی ممکن است این محصول وارداتی باشد و از هند و بنگلادش به ایران وارد می‌شود. با این حال، کنف یا چتایی را می‌توان بر اساس تراکم بافت به انواع زیر تقسیم کرد:

کاربرد گونی

نوع چتایی و کنفی به طور خاص در ایزوگام مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیرگونی پشت بام با یک چند لایه قیر به همراه گونی در بین هر لایه انجام می‌شود. امروزه نیز این روش عایق کاری هنوز کاربرد دارد اما با ظهور روش‌های جدیدتر مانند ایزوگام کمتر از گذشته اجرا می‌شود.

برای انجام ایزوگام از یک لایه استفاده می‌شود. بدین دلیل که در روش ایزوگام چون به صورت رول و در امتداد هم چسبانده می‌شود، بعد از مدتی و در اثر تنش‌های سرمایی و گرمای ممکن است لایه‌های ایزوگام از هم جدا شوند. بنابراین برای جلوگیری از جدا شدن لایه‌ها و عدم نفوذ آب و رطوبت به لایه‌های زیرین، یک لایه کنفی استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گونی ایزوگام

قیمت گونی

کیفیت گونی ایزوگام مانند سایر جنس‌های این نوع پارچه در بازار متفاوت است. به همین دلیل از نظر قیمتی نیز این محصولات تنوع زیادی دارند. هر تولید کننده بسته به کیفیت ساخت و پردازش محصول خود، قیمت منحصر به فردی را اعلام می‌کند اما تفاوت قیمتی بیشتر به درجه و نوع کاربرد بستگی دارد. برای مثال، قیمت این محصول که مخصوص محصولات کشاورزی است متفاوت از قیرگونی ساختمان است. اما به طور کلی، قیمت به عوامل زیر بستگی دارد:

کارخانه تولید کننده

کشور سازنده (داخلی یا خارجی)

کیفیت ساخت

نوع کاربرد

متراژ مورد نیاز (طول)

نوسانات ارزی

میزان عرضه و تقاضا

فروش بهترین گونی

فروش گونی کنفی در بازار به صورت عمده فروشی و خرده فروشی در دسترس است. در بازار می‌توانید این محصول را به صورت رولی و درجه بندی کیفی تهیه کنید. همچنین، این امکان را دارید تا پارچه را در عرض یک، دو و سه متر نیز خریداری کنید. 

محصول‌های درجه یک نسبت به پارچه‌های کنفی درجه دو و سه از کیفیت و درجه خلوص بالاتری برخوردار هستند. اما همانطور که در بالا بیان شد، درجه کیفی این محصول نسبت به نوع کاربرد متفاوت است. پس مهم است که محصول مورد نظر خود را براساس نوع نیاز و مقدار بودجه خود خریداری کنید.

خرید آنلاین گونی

به جای حضور فیزیکی در فروشگاه، این امکان را دارید تا به صورت اینترنتی محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. به ویژه این مهم در دوران همه گیری ویروس کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار است. از طریق سایت، می‌توانید مقدار و نوع پارچه مورد نظر خود را انتخاب کنید و در کمتری زمان ممکن، سفارش خود را تحویل بگیرید. خرید آنلاین می‌تواند به صرفه جویی در زمان و هزینه‌های شما کمک زیادی کند.