به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

قیرگونی یک لایه

یکی از روش‌های مهم عایق سازی، قیرگونی است. معمولا قیرگونی  یک لایه، دو لایه … برای عایق سازی دستشویی ها  یا مکان ها کوچک صورت می گیرد. قیروگونی در گذشته کاربردهای بسیاری زیاد داشت و در عایق سازی پشت بام ها هم مصرف زیادی داشت اما امروز بیشتر برای عایق کاری کف دستشویی، سرویس های بهداشتی، آشپزخانه ، پایه ستون‌های فلزی (برای جلوگیری از زنگ‌ زدگی)، پی دیوارها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انـواع قیـرگـونـی

به طور کلی سه نوع قیرگونی وجود دارد که عبارتند از:

 قیرگونی یک لایه، قیرگونی دو لایه و قیرگونی سه لایه. در این بخش به نوع یک لایه قیر گونی می پردازیم.

کاربرد قیرگونی یک لایه

تعریف قیرگونی یک لایه

قیرگونی یک نوع عایق رطوبتی است که از ترکیب قیر و گونی ایجاد می شود. در این ترکیب گونی درواقع تثبیت کننده ی قیر می باشد و آن را در جای خود ثابت نگه می دارد. ضخامت بالای این عایق آن را برای ایزولاسیون سرویس های بهداشتی ایده آل می کند.همانطور که گفته شد یکی از انواع قیرگونی، قیرگونی یک لایه است. در این روش ابتدا یک لایه قیر روی محل مورد نظر ریخته می شود و سپس یک لایه گونی روی قیر قرار داده می شود و در نهایت یک لایه ی نهایی قیر بر روی گونی قرار داده می شود.

تفاوت قیرگونی یک لایه با انواع دیگر آن

همانطور که از نام انواع مختلف قیرگونی مشخص است، تفاوت آن ها در تعداد لایه های آن هاست. در انواع دو لایه و سه لایه تعداد دفعاتی که باید لایه ی قیر و لایه ی گونی روی یکدیگر قرار بگیرند تا عایق سازی صورت بگیرد، بیشتر است.

خرید قیر

مزایای قیرگونی یک لایه

  • معمولاً هزینه کمتری دارد.
  • مصالح  مورد نیاز آن ساده و قابل دسترس است.
  • مخصوص فضاهای کوچک و سطوح پیچیده‌، مثلا برجسته، فرو رفته و…
  • خاصیت روان بودن قیر باعث می‌شود که تمام درزها پوشیده شوند.
  • در صورت ایجاد خرابی تعمیر آن آسان است. مانند تعمیر ایزوگام نیازی به تعمیر کل فضا نیست فقط قسمت آسیب دیده قابل تعمیر است.

معایب قیرگونی یک لایه

  • قیر به خاطر رنگش، نور آفتاب را جذب می‌کند و باعث بالا رفتن دمای ساختمان می‌شود و در کنار آن حرارت اشعه‌ی خورشید باعث فرسودگی قیر و آسیب پذیرتر شدن عایق‌ خواهد شد. برای جلوگیری از این مسئله می توان بر روی قیرگونی از لایه محافظی مثل سیمان استفاده کرد.
  • قیر در برابر برخی حلال‌ها و محصولات شیمیایی آسیب‌پذیر است.
  • حرارت دادن قیر جهت آماده‌سازی باعث آلودگی هوا و آسیب به محیط زیست می‌شود.
  • حالت رونده قیر باعث می‌شود تا نسبت به روش ایزوگام، کثیف‌کاری بیشتری داشته باشد.
قیرگونی یک لایه

روش انجام کار انواع قیرگونی

در شروع ابتدا دقت کنید که سطح سیمانی زیر لایه‌ی اول قیر به هیچ وجه ترک خوردگی یا شکستگی نداشته باشد. لازم است سطح آماده شده، یکدست، صاف و عاری از رطوبت، مواد روغنی، زباله، شن و ماسه و … باشد. در صورت وجود ترک خوردگی در سیمان، ابتدا به وسیله سیمان سفید و دوغاب ترک را پر کنید و بعد از آن می‌توانید مراحل قیرگونی را شروع کنید. هرگونه مواد آهکی را از قیر دور نگه دارید، چرا که برای خصوصیت عایق بودن قیر مشکل ایجاد می‌کند.

قیر لایه اول، حداکثر می‌تواند تا دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم شود. گرمای بیشتر و دمای بالاتر موجب از دست رفتن خاصیت چسبندگی قیر خواهد شد. در لایه گذاری و قرار دادن گونی ها در کنار هم موارد زیر را در نظر بگیرید: 

در هر مرحله‌ای از قرار دادن گونی‌ها باید مراقب عدم پارگی، چین خوردگی یا در رفتگی گونی بود. این اتفاقات می‌توانند موجب ایجاد منافذی در لایه‌های قیر‌گونی شوند و به عایق‌کاری شما آسیب بزند.  سعی کنید لایه‌های گونی حداقل به اندازه ۱۰ سانتی متر با یکدیگر هم‌پوشانی داشته باشند. این کار باعث اطمینان شما از نبود درز مابین گونی‌ها می‌شود.

شما می توانید با تماس با مشاورین سایت عایق کاران باران خدمات و یا مصالح مورد نیاز قیرگونی را تهیه نمائید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای