به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

چسب-ایزوگام-چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم به معرفی چسب ایزوگام بپردازیم. زمانی که فردی اقدام به خرید این نوع ابزار می‌کند، باید به طور مختصر اطلاعاتی راجع به این مواد داشته باشد. مثلاً چسب ایزوگام چیست و چه کاربردی دارد؟ شاید از روی نام این چسب کارایی آن را حدس بزنیم، ولی به طور کلی باید اطلاعات کافی برای خرید یا استفاده از این محصول را داشته باشیم.

چسب ایزوگام چیست؟

این ماده از طریق حل شدن قیر در ماده نفتا به وجود می‌آید.گاهی ممکن است سطوح شرایط لازم، برای نصب کردن ایزوگام را نداشته باشد. سطوح ناهموار یا لایه های ایزوگام قدیمی که ممکن است ترک خورده باشند، از آن جمله هستند. در این شرایط بهتر است از چسب ایزوگام استفاده کنیم. چسب ایزوگام چسبندگی خیلی زیادی دارد و برای همین استفاده از آن به دلیل قیمت مقرون به صرفه آن نسبت به تعویض ایزوگام بسیار زیاد است

انواع چسب ایزوگام

هنگامی که اقدام به تعمیر ایزوگام ترک خورده یا قدیمی می‌کنیم از چسب ایزوگام استفاده می شود که یکی از این چسب‌ها، چسب ماستیک است و این چسب چندین نوع مختلف دارد: 

چسب ماستیک قیری گرم: نحوه استفاده از این نوع چسب ماستیک قیری گرم با چسب ماستیک قیری سرد متفاوت است‌. زمانی که از هر کدام از انواع چسب ها استفاده شود، با روش مخصوص آن استفاده می کنند. همچنین باید از وسایل مخصوص استفاده شود.در این نوع چسب ماستیک قیری گرم، درجه ی حرارت و عمودی یا افقی بودن هنگام استفاده باید در نظر گرفته شود . 

چسب ماستیک قیری سرد: روش استفاده از این نوع چسب هم، با نوع قبلی آن متفاوت است. از چسب ماستیک قیری سرد برای پر کردن درزهای عمودی و افقی مخصوصا برای درزهای انبساطی استفاده می کنند.

چسب ماستیک پلی اورتان: یک نوع دیگر که با استفاده از پلی اورتان ساخته شده و زمانی که در تحت تاثیر رطوبت قرار می گیرد و زود خشک می شود. پس از آن نوعی پلاستیک نرم را شکل می دهد. زمانی که بخواهند از این چسب استفاده  کنند، سر چسب ها را میان درزها قرار می دهند و در یک سمت ثابت به صورت مداوم پر می شود.

 
استفاده از چسب ایزوگام در درزهایی از ساختمان

چسب ماستیک نوعی چسب مخصوص ایزوگام

هنگامی که ایزوگامی به دلیل قدیمی بودن خاصیت خود را از دست بدهد، برای نتیجه طولانی مدت از چسب ماستیک استفاده می‌کنند اجرای چسب ماستیک در شرایط مختلف متفاوت است و برای استفاده از این نوع چسب ایزوگام باید از ابزار خاصی استفاده شود.

 

موارد کاربرد چسب ایزوگام

موارد مختلفی است که برای تعمیر آن از چسب ایزوگام استفاده می‌کنند از جمله:

۱. استفاده از این چسب برای ممانعت از زنگ زدگی ابزار آلات صنعتی

۲. قیر پاشی هنگام تولید خودروهای سواری، وانت، ماشین های سنگین و…

۳. در سطوحی که امکان نشت آب وجود دارد، شکاف را با چسب ایزوگام پر میکنند.

۴. از اینکه اقدام به اجرای طرح‌هایی مثل سطح زیر کاشی یا کف پوش دستشویی و سرویس‌های بهداشتی در یک سازه، از این چسب استفاده می‌کنند تا به مدت زمان کاربرد آن اضافه شود و مانع از نشت آب به کف سرویس شود.

۵. در جاهایی برای ایزوگام پشت بام یا پارکینگ قبل از اینکه اقدام به نصب ایزوگام کنند، از چسب استفاده می‌کنند

 
دستگاه استفاده از چسب ایزوگام

روش استفاده از چسب ایزوگام

زمانی که می‌خواهید چسب ایزوگام استفاده کنید به یاد داشته باشید که این چسب کارایی بسیار زیادی دارد. به دلیل چسبندگی بالا، به حجم زیاد این چسب نیاز نیست. کافیست مقداری از چسب که متناسب با استفاده در سطوح است با یک وسیله مناسب، روی سطح مورد نظر بکشیم. این چسب در مدت ۲۰ دقیقه می‌تواند کاملا خشک شود. به همین دلیل هنگام استفاده باید به این موضوع دقت کرد.

مزایای استفاده از چسب ایزوگام

زمانی که از چسب ایزوگام برای ترمیم ایزوگام استفاده می‌کنیم، مثل روز اول پوشش‌دهی کامل در برابر آب را دارد.

نیازی به تمیز بودن سطح مورد نظر برای استفاده از چسب ایزوگام نیست.

به خاطر نبودن چسب می توان به راحتی سطوح ترک دار زیر ایزوگام را پر کرد.

می‌توان در نقاط مختلف با انواع دماها، از آن استفاده کرد و در برابر دما بسیار گرم و یا بسیار سرد مقاوم است.

 

قیمت چسب ایزوگام ایران

هزینه ای که برای خرید و استفاده از این چسب لازم است، نسبت به تعمیر یا تعویض ایزوگام بسیار پایین‌تر است .درمقابل قیمت خوب آن کاربرد های خوبی دارد. در واقع چسب ایزوگام قابلیت های استفاده بسیار زیادی دارد.

چسب ایزوگام از ترکیب قیر امولسیون تشکیل می‌شود و زمانی که خشک می‌شود، مقدار باقیمانده قیر حدود ۷۰ تا ۶۰ درصد است که قدرت چسبندگی آن هم، خیلی قوی است. که در کنار قیمت مناسب، کیفیت بسیار مطلوبی را نیز داراست و به دلیل اینکه تایید استانداردهای جهانی را دریافت کرده است، بسیار مقرون به صرفه است.

 
چسب سیاه رنگ برای استفاده قبل از ایزوگام

نتیجه گیری

در این مقاله چسب ایزوگام را به طور کامل معرفی کردیم و درباره اینکه این چسب ایزوگام چیست و چه کاربردهایی دارد؟ هم چنین مزیت‌ها و روش استفاده این نوع چسب را بررسی کردیم. به طور کلی استفاده از این چسب برای پوشش دهی سقف خانه یا کف حمام و سرویس بهداشتی، جهت آب بندی پیشنهاد می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی ایزوگام و انواع عایق بندی ها در مقالات بعدی عایق کاران باران همراه ما باشید.  

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای