به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

پودر تالک چیست و چه کاربردی در ایزوگام دارد؟

فهرست مطلب

پودر تالک

در این مقاله قصد داریم درمورد پودر تالک صحبت کنیم. اول از همه می خواهیم بگوییم اصلا این پودر چیست و چه کاربردی در ایزوگام دارد؟ در واقع پودر تالک یک پودر سفیدرنگ و نرمی است که از آسیاب کردن یک سنگ معدنی به دست می‌آید.

 نام این سنگ معدنی تالک است. رنگ این سنگ سفید روشن است و برای مصرف در صنایعی مثل صنایع تولید عایق رطوبتی به کار می‌رود که رنگ تالک در این صنایع اصلا مهم نیست. اگر می‌خواهید مطالب بیشتری درمورد این نوع پودر یاد بگیرید پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

پودر تالک چیست

به سبب خراشیدن سنگ تالک که یک سنگ معدنی می‌باشد، یک پودر نرم و سفیدی به دست می‌آید. این سنگ، کاربردهای بسیار زیادی در تولیدی عایق دارد. یکی از کاربردهای پودر تالک در تولید ایزوگام این است که از آن به عنوان ماده تثبیت‌کننده در شیره اصلی مواد اولیه به کار می رود.

 این ماده سبب افزایش پایداری و ایستادگی لایه می‌شود. بودن پودر تالک در شیره اصلی واجب است ولی مقدار آن هم در ترکیب ماده اصلی اهمیت زیادی دارد. این‌گونه که کمبود تالک باعث کاهش پایداری و افزایش مقدار تالک شکننده لایه ایزوگام است.از این پودر در انبارهای نگهداری ایزوگام به جهت جلوگیری از چسبیدن رول‌های ایزوگام به هم استفاده می‌شود.

 چون رول‌ها در فصل تابستان و در اثر گرما به هم می‌چسبند. از این پودر در تهیه آسفالت به عنوان ماده تکمیلی کنار ماده قیراسیون برای بالا بردن پایداری آن استفاده می‌شود. این کار باعث جلوگیری از تجزیه قیر درمقابل شرایط جوی و محیطی می‌شود.

کاربرد پودر تالک

مشخصات پودر تالک

پودر تالک دارای مشخصات زیر می‌باشد:

  • مش: مشخصه ابعاد دانه بندی تالک هست. اندازه مش تالکی که برای پایداری پوشش بام کلی استفاده می شود، 100 درصد کمتر از 80 مش یا اینکه  40درصد کمتر از  200 درصد است.
  • رنگ و عیار: اگر بخواهیم خیلی کلی درنظر بگیریم، از تالک روشن و عیار پایین در صنعت تولید ایزوگام بهره می‌برند.
  • اش: اش علامت درصد خلوص این پودر است و بیشتر مواقع در ایزوگام از پودر تالک همراه با اش خلوص کم استفاده می‌کنند.

علل استفاده از پودر تالک در ایزوگام و آسفالت

باعث تثبیت ایزوگام می شود

می تواند کاربرد جداکننده داشته باشد

برای پایداری آسفالت استفاده می شود

استفاده از پودر تالک در مایع اصلی ایزوگام به عنوان یک ماده تثبیت‌کننده در لایه‌ها به‌کار می‌رود

ذره‌های این پودر باعث نچسبیدن رول‌های ایزوگام می‌شود که در انبار نگهداری می‌شوند

نکات استاندارد در استفاده از پودر تالک

پودر تالک برای تولید ایزوگام یک گزینه ضروری است. اما باید به میزان مشخصی در موقع ترکیب مواد اصلی جدا شود. کم بودن تالک هم باعث کاهش پایداری و افزایش نرمی می‌شود و استفاده بیش از اندازه از آن باعث شکنندگی لایه می‌شود.

بجز استفاده از این پودر در صنعت ایزوگام، از این پودر در صنایع دیگری مثل سدسازی، ساخت بناها و ساختمان‌ها، سیم و کابل، تولید رنگ، لعاب، تولید لاستیک، تغذیه دام و طیور، آجرهای نسوز و… استفاده می‌شود. 

کلام آخر

در این مقاله درمورد پودر تالک و مسائل مربوط به آن مثل موارد استفاده آن صحبت کردیم و متوجه شدیم چطوری به دست می آید. این پودر به صورت عمده در صنعت عایق کاری و ایزوگام کاربرد دارد که خواص زیادی هم دارد و ماده بسیار پرمصرفی در صنایع مختلف است. شما می‌توانید قیمت هر متر ایزوگام را از سایت ما بررسی کنید و اگر سوالی دارید با کارشناسان عایق کاران باران تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 می‌توان گفت به نوعی یک ماده مهم در صنایع به شمار می‎رود و وجود آن ضروری است. امیدواریم که مطالب این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. ممنون که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب دیگر

مطالب وبلاگ عایق کاران را اینجا دنبال نمایید