به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

لکه گیری ایزوگام چگونه انجام می‌شود؟|قیرگونی آماده

فهرست مطلب

لکه گیری ایزوگام

برای برطرف کردن نواقص ایزوگام از روش لکه گیری ایزوگام استفاده می‌کنند. ایزوگام هم یک عایق رطوبتی به حساب می‌آید که درجهت مراقبت کردن از دیوارها و سقف و… در برابر نم و رطوبت به کار گرفته می‌شود. ماندگاری ایزوگام‌ها بالغ بر 10 سال است.

 بعضی وقت‌ها افتادن اتفاقاتی باعث خراب شدن ایزوگام می‌شوند مثل برخورد اجسام به ایزوگام. درست نکردن این آسیبات باعث لطمه زدن به به ایزوگام می‌شود. اگر ایزوگام خراب شود معمولا به جای تعویض کردن آن، بخشی که خراب شده است را ترمیم می‌کنند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا مطالب بیشتری را درمورد لکه گیری ایزوگام با شما به اشتراک بگذاریم.

لکه‌گیری ایزوگام چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بهره‌گیری از عایق کاری نامرغوب برای سقف خانه در طول مدت باعث آسیب و ترک ایزوگام می‌شود. ترک‌های ایزوگام پیش‌رونده هستند و باعث بیشتر شدن ترک‌ها می‌شوند و درنهایت ایزوگام کنده می‌شود. در نتیجه درصورت مشاهده این لکه‌ها باید لکه گیری ایزوگام انجام دهید.

برای لکه گیری ایزوگام باید لکه‌ها حرارت داده شوند و جدا شوند سپس بازسازی شوند. به غیر از درجه یک نبودن ایزوگام عواملی مثل بیش از حد قرارگرفتن در معرض خورشید هم باعث ترک و پوسیدگی ایزوگام می‌شود.

لکه گیری در ایزوگام پشت بام

اهمیت لکه‌گیری ایزوگام

سقف خانه هایی که ایزوگام دارند معمولا بین 8 تا 10 سال یکبار به لکه‎ گیری ایزوگام و مرمت کردن نیاز دارند. اگر برای خرابی‌ها و آسیب‌های ایزوگام هیچ اقدامی نکنیم، به مرور باعث نم گرفتن و رطوبت ایزوگام می‎شوند. اگرهم زودتر جلوی این کار را نگیریم، نم به داخل ساختمان نفوذ می‎کند و خسارات بدتری وارد می‌کند.

چه عواملی سبب خرابی ایزوگام می‌شود؟

پیش‌تر گفتیم که نور خورشیدی که در مناطق گرمسیری‌تر به ایزوگام می‌تابد، در طی زمان باعث شکستگی و ترک‌خوردگی آن می‌شود. همچنین عوامل دیگری مثل حرکت دادن اجسام سنگین مثل کولر باعث ایجاد خط و خش درسطح ایزوگام می‌شود.

عدم مهارت در نصب ایزوگام باعث خرابی و چروک و تاول در ایزوگام می‌شود که باید لکه گیری ایزوگام را برایش انجام داد.

چه علائمی نشان‌دهنده نیاز ایزوگام به تعویض یا لکه‌گیری ایزوگام است؟

چند عاملی که نشان می‌دهد ایزوگام به لکه گیری ایزوگام نیاز دارد شامل موارد زیر است:

 • چروکیده شدن ایزوگام
 • ترک خوردگی
 • پوسیدگی و کهنه شدن ایزوگام
 • تاول زدن ایزوگام

بهترین زمان برای لکه‌گیری ایزوگام چه زمانی است؟

به طورکلی ایزوگام‌ها بین 10 تا 15 سال عمر می‌کنند که باتوجه به مهارت نصاب این عمر کوتاه‌تر یا بلندتر خواهد بود. بعد از این مدت ایزوگام دچار آسیب‌دیدگی یا استهلاک می‌شود. آسیب‌هایی مثل ترک، سوارخ شدن یا پارگی و… باعث کم شدن عمر این ایزوگام ها می شود.

اگر به این آسیب‌ها دیر رسیدگی شود از عمر آن کم می‌شود. چون این ترک و سوراخ‌ها به مرور بیشتر می‌شود و اگر ادامه پیدا کند دیگر قابل تعمیر نخواهد بود.

 فصل تابستان بهترین موقع برای لکه گیری ایزوگام به شمار می‌رود. در این فصل به علت گرمی هوا هیچ‌گونه رطوبتی وجود ندارد. برخلاف زمستان که به طور ذاتی با خودش سرما و رطوبت دارد.

قبل از انجام لکه‌گیری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از لکه گیری ایزوگام باید به یک سری نکات توجه کنید که این نکات شامل این موارد است:

 • داشتن سطح صاف برای ترمیم ایزوگام ضروری است
 • اگر قصد ایزوگام در محلی را دارید، باید چسبندگی را داشته باشد و از محل نصب ایزوگام جدا نباشد
 • انجام دادن ترمیم ایزوگام نیازمند مهارت بالاست. هنگام ترمیم آن به فکر یک نصاب ماهر باشید
 • قبل از لکه‌گیری ایزوگام باید ایزوگام تمیز و خشک باشد 

مراحل لکه‌گیری ایزوگام 

راه‌حل آب‌بندی بام‌ها و ناودان‌ها و امثال آن این طور است که شما ابتدا به ساکن باید با کاتر مخصوص بخش‌هایی که ایزوگام آسیب دیده را جدا کنید. بعد از آن باید ایزوگام جدید را با یک مساحتی برش دهید که کمی بیشتر از بخش آسیب دیده باشد.

 در مرحله بعد توسط قیر یا یک عایق رطوبتی جدید باید روی محلی که می‌خواهید بچسبانید. سپس توسط یک دستگاه مخصوص باید محل موردنظر حرارت دهیم تا ایزوگام درمحل بچسبد و آب به هیچ وجه نباید زیر آن نفوذ کند. درنظر بگیرید که نصابی که کار ترمیم می‌کند باید کاملا با روش لکه‌گیری ایزوگام آشنایی داشته باشد.

اگر بخواهیم مراحل لکه گیری ایزوگام را توضیح دهیم شامل موارد زیر می‌شود:

 • شناسایی محل دقیق خرابی

این مرحله نیاز به یک کارشناس خبره برای اظهار نظر نیاز دارد که با دیدن جای آسیب دیده مشکلات بعد را حدس زده و تخمین بزنند و اقدام به تعمیر اصولی می‌کنند.

 • جدا کردن محل آسیب‌دیده

در این مرحله برای اینکه ایزوگام به راحتی از سطح زمین جدا شود، با حرارت، قیر داخل ایزوگام را ذوب می کنند.

 • بازسازی آسیب‌های به وجود آمده

اگر بعد از جداکردن ایزوگام متوجه ایجاد درز یا شکافی شدید باید با چسب ماستیک یا چسب پرایمر ترمیمش کنید.

 • بریدن ایزوگام جدید

در این مرحله از لکه گیری ایزوگام باید ایزوگام را یکم بیشتر از اندازه محلی که صدمه دیده است پیش ببرید و اطراف آن را همراه با لبه‌هایش را به وسیله چسب باید آب‎ بندی کرد و روی ایزوگام هم خاک مل یا پودر بریزید.

نکاتی که باید بعد از لکه گیری ایزوگام رعایت کنیم

مثال لکه‌ گیری ایزوگام دقیقا مثل تعمیر تلفن همراه است. به این معنی که شما بعد از اینکه آن را انجام دادید باید به منظور جلوگیری از آسیب مجدد ایزوگام، بیشتر مراقبت کنیم. مراقب برخورد اجسام تیز با ایزوگام باشیم. برخورد یک جسم تیز با ایزوگام ممکن است باعث کندگی ایزوگام ترمیمی شود.

 نکته بعد اینکه به هیچ عنوان روی سطح ایزوگام، نفت و چوب و گازوئیل نریزید. اگر روی پشت بام کولر دارید حتما یک لایه موکت یا هرچیز دیگری زیر پایه‌هایش قرار دهید. اینکار باعث می‌شود که فشار کمتری به ایزوگام وارد شده و باعث پاره شدن آن نشود.

نتیجه گیری

در این مقاله درمورد لکه گیری ایزوگام صحبت کردیم. این روش یکی از روش‌های مفید است که با استفاده از آن باعث آسیب‌دیدگی کمتر ایزوگام می‌شویم. لکه گیری ایزوگام باعث می شود که عمر ایزوگام در طولانی مدت بیشتر شود و سالم بماند.اگر میخواهید قیمت هر متر ایزوگام را بدانید میتوانید از سایت عایق کاران باران دیدن کنید. لکه‌ گیری ایزوگام نیازمند تجربه و مهارت زیاد است. باید برای اینکار از یک شخص ماهر کمک بگیرید تا ماندگاری زیادی داشته باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب دیگر

مطالب وبلاگ عایق کاران را اینجا دنبال نمایید