به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

قیرگونی چیست؟

قیرگونی آماده محصولی مناسب برای عایق کاری بخش‌های مختلف ساختمان، از پی سازی گرفته تا پشت‌بام خانه‌ها است. قیرگونی آماده محصولی جدید است که می‌توان از آن برای عایق کاری سرویس‌بهداشتی، پشت‌بام و پی‌سازی ساختمان استفاده کرد. از قدیم، از قیرگونی برای عایق کردن بخش‌های رطوبت‌گیر ساختمان استفاده می‌شد. در هنگام استفاده از قیرگونی ابتدا باید سطح مورد نظر کاملا صاف و عاری از هرگونه گرد و خاک باشد. همچنین قیرگونی را نمی‌توان بر روی سطوح گچی استفاده کرد. ابتدا بهتر است سطح موردنظر به خوبی سیمان کاری شود. به منظور عایق کاری سطوحی که رطوبت‌پذیر و یا در تماس مستقیم با آب قرار دارند؛ مانند پشت‌بام، کف و دیوار، سرویس‌بهداشتی، حمام و آشپزخانه از قیرگونی یا سایر روش‌های عایق کاری استفاده می‌شود.

قیرگونی آماده چیست؟

قیرگونی آماده  یک محصول اصلاح شده‌ی پلیمری است که بصورت سرد استفاده می‌شود، به همین دلیل به آن قیرگونی سرد نیز گفته می‌شود. روش اجرای این قیرگونی بسیار سریع و راحت و بدون نیاز به حرارت زیاد است که در روش‌های دیگر استفاده می‌شود. قیرگونی آماده با استفاده از وسایلی ساده مانند غلتک و قلمو و روش دیگری مانند اسپری کردن در هر سطح قابل اجرا است. از این قیر برای ایجاد چسبندگی در بین درز لایه ها، آب بندی و برای محافظت کردن از خوردگی ها و هوازدگی ها و برای نگهداری و ترمیم کردن سطوحی که از جنس آسفالت، بتن یا فلزی می‌باشند. همانطور که از قیر باید بصورت مایع استفاده شود و در قدیم برای روان کردن قیر از حلال ها نفتی مانند نفت سفید استفاده می‌شد و با نام تجاری قیر محلول در بازار عرضه شد. با ورود علم وفناوری جدیدی که برای روان سازی قیر از آب استفاده کردند  انواع مختلف قیر امولسیون تولید و جایگزین موارد قبلی شد که دیگر مضرات و خطرات زیست محیطی و اقتصادی که موارد قبلی داشتن را ندارند.

قیرگونی آماده

تعریف ایزولاسیون

امولسیون نوعی نوکلئید مایع در مایع است که در آن قطره‌های ریز یک مایع مانند روغن در مایع دیگر مانند آب بدون اینکه با یکدیگر در آمیزند پراکنده است. در واقع از دو مایع امتزاج ناپذیر  تشکیل شده است که یکی از آنها به صورت قطرات ریز در دیگری پراکنده است. 

تعریف امولسیون

زمانی که سطحی مانند پشت بام ها، کف آشپزخانه ها یا دیوارهایی که در مجاورت آب یا رطوبت هستند و امکان نفوذ رطوبت در آنها است، موجب آسیب رساندن به این محیط ها هستند با پوشاندن چند لایه از مواد عایق بندی می‌توان از آنها محافظت کرد به این حفاظت ایزولاسیون می‌گویند. 

علت قیرگونی کردن

چرا باید قیرگونی کرد؟

قیرگونی آماده عایق کاران باران، یکی از بهترین قیرگونی ها برای عایق کردن بخش‌های مختلف ساختمان و جلوگیری از تخریب بنا به شمار می‌رود. این نوع قیرگونی را به راحتی می‌توان در هر فضایی استفاده کرد. قیر ماده‌ای است سیاه رنگ که در پالایشگاه نفت تولید می‌شود. قیر به همراه گونی که از الیاف کنف است کاربرد بسیار گسترده‌ای در بخش‌های مختلف زندگی مخصوصا در ساختمان سازی دارد. با قیرگونی می‌توان از دست رطوبت دیوار و سقف خانه‌ها راحت شد. استفاده از گونی به همراه قیر باعث می‌شود که قیر در جای خودش تثبیت شود و به عبارت دیگر گونی نقش تثبیت‌کنندگی قیر را بر عهده دارد. قیرگونی کردن باعث افزایش عمر بنا می‌شود. زیرا همانطور که می‌دانید یکی از عوامل تخریب بنا رطوبت است که عدم توجه به آن خسارت جبران‌ناپذیری را به بار می‌آورد. استفاده از قیرگونی آماده برای عایق کاری بخش‌های مختلف ساختمان می‌تواند تا حد زیادی بر عمر ساختمان شما بیافزاید.

انـواع قیرگونی

با تقطیر نفت خام در پالایشگاه، قیر تولید می‌شود. قیر در دمای محیط به صورت جامد است و برای استفاده باید آن را جوشاند. قیرگونی آماده محصولی است که نیاز به جوشاندن ندارد. انواع قیرگونی برای عایق کاری ساختمان را می‌توان به سه نوع؛ قیر ساختمانی شل، قیر مخلوط و قیر ساختمانی سفت دسته‌بندی کرد. قیرگونی شل به راحتی در دمای 43 تا 56 درجه سانتی‌گراد نرم و روان شده و می‌توان از آن برای پوشش لایه اول بر روی سطوح موردنظر استفاده نمود.

قیر مخلوط که در 85 درجه سانتی‌گراد نرم می‌شود، می‌تواند برای پوشش و همچنین عایق کاری پارکینگ، سرویس بهداشتی و… استفاده شود.

نوع سوم قیرگونی یعنی قیر سفت در دمای 90 درجه سانتی‌گراد نرم می‌شود و مناسب برای استفاده در مناطقی است که آب و هوای خیلی گرم و خشک دارند.

با توجه به تعریف انواع قیرگونی حالا  انواع عایق ها را معرفی می‌کنیم که بر اساس مواد اولیه و تشکیل دهنده دسته بندی می‌شوند.

انواع قیرگونی

انـواع عایق‌ ها

عایق رطوبتی ایزوپیل

ژئوممبران و ژئوتکستایل

عایق مایع رنگی پلیمری

ویژگی قیرگونی آماده

در ابتدا کمی درباره‌ی ویژگی قیرگونی آماده صحبت می‌کنیم و در ادامه به طور مفصل درباره ویژگی قیرگونی با کیفیت که پایه و اساس هر نوع  قیرگونی است توضیح خواهیم داد.

ویژگی قیرگونی آماده :

در مدل‌های قدیم که قیر را با حرارت روان می‌کردن به خاطر تبخیر نفت که از قیر محلول ساطع می‌شد و یا به هنگام گرم کردن آن باعث ایجاد آلایندگی زیادی در محیط زیست می‌شد و قیرگونی آماده این امر را کاهش می‌دهد. و به هنگام تخلیه دیگر نیازی به گرم کردن ندارد. 

قیرگونی آماده علاوه بر کاهش آلایندگی به کاهش قیمت هم کمک شایانی کرده آن هم به دلیل استفاده از آب به جای نفت برای روان کردن آن و سرعت اجرای آن به دلیل تبخیر سریع آب بالا است.

ویژگی قیرگونی با کیفیت

 قیرگونی باکیفیت ویژگی های زیادی دارد که ما در اینجا به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:  

اولین مزیت و کاربرد اصلی قیرگونی آماده یا ایزوگام یا هر عایق دیگری برای عایق بندی ساختمان استفاده می‌شود، این است که از نفوذ آب و رطوبت و نم و هرچیزی که باعث مرطوب شدن ساختمان شود جلوگیری می‌کند.

دیگر مزیتی که می‌توان به آن اشاره کرد در قسمت‌های به خصوصی از ساختمان که استفاده از ایزوگام سخت است. در اینجا بهترین روش، قیرگونی که می‌توان به راحتی در فضاهایی از ساختمان مانند: کف آشپزخانه، سرویس بهداشتی یا انباری که محیط آنجا کوچک و بخاطر زاویه دار بودن دیوارها، فرو رفتگی و یا برآمدگی‌هایی که به علت طراحی نقشه‌ی اون فضا ایجاد می‌شود، قیرگونی کردن بهترین روش برای این فضاهاست.

مزیت بعدی که وجود دارد تعمیر قیرگونی است. اگر قسمتی از قیرگونی شما آسیب ببیند نیازی نیست که دیگر کل اون منطقه عایق بندی شده را تعویض کنید، فقط همان نقطه ای که آسیب دیده است را می‌توان تعمیر کرد.

و آخرین مزیتی که می‌توان برای قیرگونی نام برد، میزان ضخامت آن است که نسبت به ایزوگام از ضخامت بیشتری برخوردار است و باعث مقاومت بیشتری می‌شود.

مقایسه قیرگونی آماده با ایزوگام

استفاده از قیرگونی آماده و ایزوگام از جمله روش‌های رایج برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در بنا به شمار می‌رود. برای اینکه راحت‌تر تصمیم بگیریم از ایزوگام یا قیرگونی برای عایق کاری استفاده کنیم، بستگی به این دارد که با مزایای آن‌ها بیشتر آشنا باشیم. ایزوگام نصبش راحت‌تر است و تنها با کمک یک مشعل می‌توان آن را نصب کرد اما روش اجرای قیرگونی کمی سخت‌تر از نصب ایزوگام است. از نظر کارآمدی ایزوگام از قیرگونی، کیفیت و کارایی بهتری دارد. زیرا به مرور زمان گونی موجود در قیرگونی به دلیل نشت رطوبت ممکن است پوسیده شود. 

از نظر کثیف کاری در نصب، ایزوگام کثیف کاری کمتری نسبت به نصب قیرگونی آماده دارد. اگر در پشت‌بام از قیرگونی استفاده شود به دلیل اینکه مقاومت خوبی در برابر نور خورشید ندارد، به مرور کارایی خود را از دست می‌دهد. اما ایزوگام اگر مرغوب باشد از مقاومت بالایی در برابر نور خورشید برخوردار است. 

قیرگونی آماده عایق کاران باران، جزء با کیفیت‌ترین قیرگونی ها برای اجرا در سقف و پشت‌بام می‌باشد. در شرایط مختلف آب و هوایی می‌توانید مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهد.

خرید قیرگونی با کیفیت

خرید قیرگونی با کیفیت

برای خرید قیرگونی با کیفیت باید چندتا موارد را در نظر گرفت، اول از همه هزینه‌ی آن است. با توجه به قیمت آن شاید تا حدودی  بتوان کیفیت کار را متوجه شد. لزوما قیمت بالا باعث تضمین کیفیت نمی‌شود بلکه با توجه به مکان مورد نظر برای عایق بندی می‌توان بهترین تصمیم را گرفت که از کدام قیرگونی با چه سطح از کیفیت استفاده کرد.

گاهی مکانی که برای عایق‌بندی در نظر گرفته می‌شود در تماس کمتر با آب هست و می‌توان از قیرگونی معمولی با هزینه‌ای متعارف استفاه کرد، برای محیطی که در تماس بیشتری با آب و رطوبت هست از جنس با کیفیت بالاتر و هزینه بالاتر استفاده کرد. مورد بعدی تحقیق درباره مشخصات قیرگونی با کیفیت است تا بتوان خرید خوبی داشت و یا مشورت و کمک گرفتن از شخص متخصص و در اخر سپردن کار به دست کاردان است، کارشناسان شرکت عایق کاران باران برای خریدی بی دغدغه و مطمئن همراه شماست.

قیمت قیر برای قیرگونی

اساسا یکی از کارهایی که قبل از انجام  قیرگونی صورت می‌گیرد برآورد هزینه است. یکی از مواردی که هزینه آن بصورت نرخ روز محاسبه می شود قیمت قیر برای قیرگونی است.باتوجه به قیمت نفت خام و  نوسانات بازار ارز این مقدار متغییر است. علاوه بر این‌ها برای محاسبه قیمت قیر به مقدار و خصوصیات قیر مانند: جنس قیر، کیفیت قیر و سال تولید آن بستگی زیادی دارد. سال تولید یکی از خصوصیات دیگر آن است که باید به آن توجه کرد که خوب است که سال تولید برای همان سالی باشد که در آن خرید می کنید.

از شما عزیزان خواهشمندیم که برای اطلاع از قیمت قیرگونی و همچنین قیمت ایزوگام به با کارشناسان تیم عایق کاران باران در ارتباط باشید.

قیمت قیرگونی آماده

قیمت قیرگونی آماده نسبت به سایر موادی که برای عایق کاری استفاده می‌شوند، مانند آسفالت و یا ایزوگام، ارزان‌تر است. از عوامل زیادی که می‌توانند بر قیمت قیرگونی تاثیرگذار باشند می‌توان به عواملی مانند مساحت، تعداد لایه‌هایی که قرار است قیرگونی انجام شود، حجم و موادی که برای عایق بندی سطح مورد نظر استفاده شود اشاره کرد. همچنین قیمت مواد اولیه که در ساخت آن استفاده می‌شود؛ مانند قیر و گونی که از جنس الیاف کنف است، یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت قیرگونی به شمار می‌رود. اجرا قیرگونی اغلب به صورت قیرگونی یک لایه، قیرگونی دو لایه و یا قیرگونی سه لایه انجام می‌شود. این موضوع نیز می‌تواند بر قیمت آن تاثیر مستقیم داشته‌ باشد. همان‌طور که می‌دانید قیر از مشتقات نفت است بنابراین عامل دیگری که می‌تواند بر قیمت قیرگونی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد قیمت نفت است.

کاربرد قیرگونی آماده

قیرگونی آماده عایق کاران باران جز با کیفیت‌ترین قیرگونی های بازار به شمار می‌رود. می‌توان از آن برای عایق کاری سطوح سیمانی استفاده کرد. برای مکان هایی مثل بام ها ،انباری ها ، اشپزخونه و سرویس بهداشتی برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت و پایه های فلزی برای جلوگیری از زنگ زدگی در پی ساختمان ها استفاده می شود. ترکیب قیر با الیاف گونی در قیرگونی آماده باعث می‌شود که برای چسباندن آن بر روی سطوح سیمانی نیاز به گرما و حرارت نباشد. زیرا همان‌طور که می‌دانید در زمان‌های گذشته برای عایق کاری سطوح مورد نظر با قیر آن را می‌جوشانند و بر روی لایه‌هایی از گونی کنف می‌ریختند. با توجه به این که سطح مورد نظر را می‌خواستند دو لایه یا سه لایه قیرگونی کنند مجدد گونی را گذاشته و بر روی آن قیر جوشان می‌ریختند. قیرگونی آماده عایق کاران باران دیگر نیاز به جوشاندن ندارد و به راحتی قابل استفاده است و از کثیف کاری و مشقتی که در گذشته برای اجرای قیرگونی نیاز بود در این نوع قیرگونی خبری نیست.

نظرات خود را ارسال کنید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای