قیر

وقتی نام قیر را می‌شنویم، بدون شک تصویر افرادی را در ذهن خود می‌بینیم که در پای ساختمان در حل گرم کردن یک ماده سیاه و خمیری هستند. این ماده که به وفور در عایق کاری ساختمان استفاده می‌شود و مهم است که در زمان اجرا، کیفیت بالایی داشته باشد. این مهم تضمین می‌کند که عملیات عایق کاری با قیرگونی در نهایت کیفیت انجام شده است و سطوح مختلف ساختمان می‌توانند در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی داشته باشند. پس خرید قیر مناسب می‌تواند اولین گام برای افزایش طول دوران بهره برداری از ساختمان و صرفه جوی در هزینه‌های تعمیر و نگهداری باشد.

قیر چیست؟

ماده‌ای هیدروکربنی به رنگ سیاه تا قهوه‌ای تیره است که از سیستم کلوئیدی تولید می‌شود. این متریال دارای هیدروکربور‌های گوگرد دار و اکسیژن‌دار است که در سولفور کربن و تتراکلرور کربن حل می‌شود. قیر در دمای محیط جامد است اما وقت تحت گرما قرار می‌گیرد، به حالت خمیری درمی‌آید و شکل پذیری آن افزایش پیدا می‌کند. به همین ترتیب، می‌توان این ماده خمیری را به راحتی در محل اجرا کرد.

قیر معمولاً از تقطیر نفت خام به دست می‌آید که به نام «نفتی یا تقطیری» مشهور است. این محصول از تقطیر نفت خام در برج تقطیر ایجاد می‌شود. مواد سبکی مانند بنزین و پروپان در مرحله تقطیر از نفت خام جدا می‌شوند، سپس ترکیبات سنگین مانند گازوئیل و نفت سفید از فرآیند بیرون می‌رود. این فرآیند در فشاری نزدیک به خلاء انجام می‌شود.

اما این ماده ممکن است به صورت طبیعی نیز ایجاد شود. قیر در طبیعت به شکل تدریجی از نفت خام و فرآیند تبخیر تولید می‌شود. این محصول با نام «قیر طبیعی» مشهور است که از دوام بیشتری نسبت به قیرهای نفتی دارد. این ماده به طور طبیعی در اقصی نقاط جهان وجود دارد. به طور مثال، دریاچه بهبهان در ایران یک نمونه واضحی از نوع طبیعی آن است.

ویژگی‌های قیر خوب

از این ماده به دلیل غیرقابل نفوذ بودن در برابر آب و چسبندگی استفاده می‌شود. اما این ماده جهت افزایش کیفیت و دوام به ویژگی‌های خاصی به شرح زیر نیاز دارد:

قیرگونی
قیر

مزایای خرید قیر

استفاده از این ماده در کاربردهای مختلف به دلیل وجود فواید منحصر به فردی است که ماده در خود دارد. از مزایای این متریال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع قیر

همانطور که در بالا بیان کردیم، این محصول در دو نوع طبیعی و تقطیری تولید می‌شود. اما فروش قیر در بازار به اشکال مختلف انجام می‌شود. این متریال در بازار به سه نوع زیر ارائه می‌شود:

1- شل

این نوع که با نام 60.70 شناخته می‌شود، حاصل هوادهی وکیوم باتوم در برج‌های خلاء است. این متریال در دمای 49 تا 56 درجه سانتی‌گراد روان و جاری می‌شود که به نقطه نرمی مشهور است. مشخصه ظاهری این محصول به صورت ماده‌ای نرم و انعطاف پذیر است و درجه نفوذی برابر 60 تا 70 صدم میلی‌متر دارد. از کاربردهای این محصول می‌توان به چسباندن ایزوگام یا پوشش لایه اول قیرگونی اشاره کرد.

2- سفت

این نوع در بازار در ظروف استوانه‌ای از جنس کارتن بسته بندی می‌شوند که به «قیر کارتنی» نیز مشهور است. این محصول با گرید 10.20 و 90.15 شناخته می‌شود. برای تولید این متریال از قیر 60.70 استفاده می‌شود که طی فرآیندهای هوا دهی، حرارت دهی و انتقال هوای گرم به بیرون از برج تولید می‌شود.

مشخصه ظاهر این ماده به صورت جامد است. برای استفاده از این محصول باید آن را با نوع شل این محصول مخلوط کرد. از کاربردهای آن می‌توان به اندود کردن و جلوگیری از پوسیدگی لوله‌های فلزی گاز یا لوله‌های انتقال نفت و آب بندی کردن کانال‌های انتقال آب یا آب بندی لوله سیمانی اشاره کرد.

3- مخلوط

این نوع با نام 85.25 (نقطه نرمی 85 درجه سلسیوس و درجه نفوذ 25 صدم میلی‌متر) در بازار شناخته می‌شود. این محصول دارای درجه نرمی بالاتر از نوع 60.70 است. مشخصه ظاهری این محصول به این صورت است که در هوای معتدل جامد و در هوای گرم (40 درجه سانتی‌گراد) تا حدودی نیمه جامد خواهد بود.

این متریال به صورت مخلوط بشکه‌ای به فروش می‌رسد. از کاربردهای این محصول می‌توان به پوشش آخرین لایه قیرگونی، عایق کاری سرویس و آشپزخانه، استفاده در آسفالت‌های پوششی، پوشش کف کانال‌های آب، پر کردن درزهای بتنی و در تولید انواع عایق‌های رطوبتی اشاره کرد.

کاربردهای قیر

قیمت قیرگونی
خرید قیر
خرید آنلاین قیرگونی

قیمت قیر

رده بندی یا درجه بندی قیمت بر اساس ویژگی‌هایی مانند نفوذ پذیری، اکسیده شدن، گران روی و کارایی انجام می‌شود. به همین دلیل، قیمت این محصول ممکن است در بازار متفاوت باشد. اما در قیمت انواع قیرها، عوامل موثر دخیل هستند:

فروش قیر

شرکت های بسیاری در کشور وجود دارند که محصولات نفتی از جمله این محصول را نیز تولید و به بازار عرضه می‌کنند. بنابراین، به راحتی می‌توانید با یک شرکت وارد همکاری شوید و محصول مناسب را خریداری کنید. اما باید توجه داشته باشید که فروش این محصول به صورت فله‌ای، بشکه‌ای یا کارتنی انجام می‌پذیرد. همچنین، این محصول به شکل «آماده» نیز قابل تهیه است. این محصول معمولاً برای برای انتقال حرارت و یخ زدگی آب استفاده می‌شود.

خرید آنلاین

امکان مقایسه قیمت، مشاهده برندهای تولید کننده، مشخصات محصول و راحتی در سفارش، از جمله مزایای خرید آنلاین قیر است. شما به راحتی می‌توانید در خانه یا محل کار بنشینید و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. با این روش می‌توانید بدون مراجعه حضوری یا تماس جهت استعلام قیمت، نسبت به کیفیت و قیمت آن اطلاعات لازم را به دست آورید. پس اگر مشغول ساخت یا تعمیر یک پروژه خاص هستید و به این ماده سیاه نیاز مبرم دارید، سعی کنید بهترین نوع این محصول در بازار خریداری کنید تا سرمایه گذاری خوبی انجام داده باشید.