به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

امروزه با وجود رشد و پیشرفت‌های زیاد در صنایع عایق سازی باز هم خیلی از مردم از روش‌هایی مثل قیر‌گونی یا ایزوگام برای عایق سازی کف بخش‌هایی از منزل و پشت بام‌هایشان استفاده می‌کنند و معتقد هستند که این روش برای جلوگیری از نفوذ آب تأثیر بیش‌تری دارند.

در این مقاله به بررسی قیر‌گونی و ایزوگام می‌پردازیم که ببینیم کدام روش بهتر است؛ قیر‌گونی یا ایزوگام؟

 

تعریف قیر‌گونی یا ایزوگام:

قیر‌گونی دقیقا همان ریختن قیر روی سطح مورد نظر است تا عایق شود و بعد از اتمام کار روی آن یک لایه گونی مخصوص قرار می‌دهند، تا به سطح قیر بچسبد.

ایزوگام یک نوع عایق رطوبتی پیش ساخته از نفت است و از آن‌جایی که قیمت ارزانی دارد و بسیار منعطف و دارای عمر طولانی است، بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. ایزوگام به عنوان یک عایق محافظ مقاوم و ضد رطوبتی باعث می‌شود آب به لایه‌های زیرین نفوذ نکند. حالا می‌توانید مقایسه کنید که کدام یک بهتر است؟ قیر‌گونی یا ایزوگام.

 
قیرگونی یا ایزوگام

انواع قیرگونی:

قیرگونی به دو صورت قابل اجرا است که در این جا به آن ها می‌پردازیم:

• قیرگونی یک لایه: در این روش یک لایه قیر روی سطح مد‌نظر ریخته، سپس یک لایه گونی گذاشته می شود و مجدد یک لایه دیگر قیر ریخته می شود.

• قیرگونی دو‌‌لایه: در روش دو‌‌لایه، بعد از انتخاب سطح، روی آن یک لایه قیر ریخته می‌شود و یک لایه گونی و دوباره یک لایه قیر و در آخر یک لایه دیگر گونی گذاشته می‌شود.

بعد از فهمیدن انواع قیرگونی، لازم است انواع ایزوگام را نیز بدانید تا بهتر تصمیم بگیرید که قیر‌‌گونی یا ایزوگام؟

 

انواع ایزوگام:

ایزوگام‌ها بر اساس مواد سازنده و همین‌طور لایه‌های تشکیل دهنده‌شان دسته بندی می‌شوند که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم.

الف) ایزوگام‌ها بر اساس مواد سازنده:

• ایزوگام پلیمری: ایزوگام پلیمری از ترکیب 60 درصد قیر و مواد نفتی نظیر: پلی استر، لایه آلومینیومی و چند مواد نفتی دیگر است که در کارخانه‌ها به صورت ایزوگامی در می آید که استفاده می‌کنیم. ترکیب این مواد باعث به وجود آمدن یک مواد قوی می‌شود که از نفوذ آب جلوگیری می‌کند.

• ایزوگام دمیده: ماده اصلی به کار رفته در این ایزوگام، قیر دمیده است. نکته‌ای که وجود دارد این است که مقاومت و عمر این ایزوگام از پلیمری کم‌تر است و به همین جهت از آن در موارد خاصی مثل: پوشاندگی باطری‌های اتومبیل، اندود‌کاری و… به کار می‌رود.

در این قسمت نوع دیگر ایزوگام را بررسی می‌کنیم تا روشن شود قیر‌گونی یا ایزوگام؟

ب) ایزوگام‌ها بر اساس لایه‌های تشکیل دهنده:

• ایزوگام‌های تک لایه ای: این نوع ایزوگام تعداد لایه کم‌تر، انعطاف بیش‌تری دارند که از پلی استر ساخته و دوخته می‌شود.

• ایزوگام دو‌لایه ای: این ایزوگام دقیقا مواد ترکیبی‌اش مشابه ایزوگام تک لایه است که فقط با اضافه کردن تیسو به مقاومت آن اضافه کرده‌اند.

 
بررسی قیرگونی یا ایزوگام

مقایسه؛ قیرگونی یا ایزوگام:

برای تصمیم‌گیری بهتر قیر‌گونی یا ایزوگام، باید آن‌ها را از نظر هزینه، مواد تشکیل‌دهنده، اجرا و نصب و هم‌چنین مقاومت و کیفیت مقایسه کنیم.

الف) از نظر هزینه:

هزینه‌های قیر‌گونی و عایق کاری روز‌به‌روز در حال افزایش است. پس بهتر است موقع نصب ایزوگام از مواد خوب  و با‌‌کیفیت و ایزوگام‌های درجه یک استفاده کنیم ؛ تا هم عمر بیشتری داشته باشند و هم این‌که مجبور نشویم بعد از مدتی هزینه‌های اضافی برای تعمیر و باز‌سازی آن بدهیم.

در حال حاضر قیمت نصب قیر‌گونی خیلی بیشتر از قیمت ایزوگام است. اگر برای شما قیمت کم‌تر اولویت داشته باشد، به راحتی متوجه می‌شوید که کدام را انتخاب کنید؛ قیر‌گونی یا ایزوگام. البته قیمت‌ها با‌توجه به قطر، ضخامت و تعداد لایه‌های قیر‌گونی متغیر است.

ب) از نظر مواد تشکیل‌دهنده:

ایزوگام‌ها عمدتا از ترکیب قیر و چندین ماده نفتی تشکیل می‌شود. ایزوگام دو لایه زیرین و رویی دارد که لایه زیرین شامل الیاف شیشه و رویه بالایی پلی‌استر است که ترکیب این دو لایه ساختار چسبناکی را می‌سازد و چیزی از آن عبور نمی‌کند.

قیر‌گونی از ترکیب قیر طبیعی و گونی ساخته می‌شود و ساختار پیچیده‌ای ندارد.

 

ج) از نظر اجرا و نصب:

برای نصب قیر‌‌گونی یا ایزوگام، دقت کنید که در راستای شیب، آن‌ها را نصب کنید و نکته دوم این‌که برای هدر نرفتن هزینه و زحمت، حتما در روز آفتابی قیر‌گونی یا ایزوگام را به پشت بام خانه ببرید. عایق کاری و ایزوگام باید در دمای بالا‌تر از 4 درجه انجام بگیرد. اگر عایق کاری را برای سقف انجام می‌دهید، دقت کنید که لایه‌ها بصورت عمودی قرار بگیرند.

د) از نظر مقاومت و کیفیت:

این یک موضوع کلی است و می‌توان گفت که میزان مقاوم بودن بستگی به لایه و مواد تشکیل‌دهنده آن دارد. نکته مهمی که در مورد قیر‌گونی یا ایزوگام وجود دارد، توجه به مقاومت و عایق بودن آن است. مقاومت ایزوگام در مقایسه با قیر‌گونی در‌خصوص نفوذ رطوبت بیش‌تر است، اما در قیر‌گونی به‌دلیل وجود گونی، امکان پوسیدگی وجود دارد.

ه) از نظر وزن:

ایزوگام‌ها وزن مشخصی دارند که وزن استاندارد هر رول ایزوگام بین 40 تا 41 کیلوگرم است. معیار این استاندارد‌ها بر این اساس است که آن‌قدر سنگین نشود که در مواقع بروز حوادث طبیعی یا غیر‌مترقبه، با وزن سنگین خود، روی بقیه آوار شود.

قیرگونی یا ایزوگام کدام بهتر است

مزایا و معایب قیر‌گونی و ایزوگام:

نکته‌ای که در مورد قیر‌گونی یا ایزوگام وجود دارد و باید به آن توجه شود، این است که مقاومت آن‌ها به خیلی چیز‌ها بستگی دارد. در این‌جا به بررسی مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازیم.

الف) مزایا و معایب قیر‌گونی:

• نصب آن برای محیط‌های کوچک نیز مناسب است.

• مقاومت بالایی دارد، در‌صورتی که نصب آن با آسفالت انجام شود. 

• می‌توان روی آن، رفت‌و‌آمد کرد.

• عایق بندی رطوبتی مناسبی دارد. 

• در صورت بروز سرما، قیر‌گونی شکننده و خشک می‌شود. 

• در مقایسه با ایزوگام، قیر‌گونی وزن بیشتری دارد، قیمت آن از ایزوگام بیشتر است و امکان پوسیدگی آن در گذر زمان بیش‌تر است.

• به‌دلیل حرارت بالای قیر، احتمال بروز خطر زیاد است.

با دانستن مزایا و معایب هر کدام تصمیم‌گیری در مورد انتخاب قیر‌گونی یا ایزوگام، آسان‌تر می‌شود.

ب) مزایا و معایب ایزوگام:

• وزن سبک نسبت به دیگر عایق‌ها

• در برابر ترک خوردن مقاومت زیادی دارد.

• قیمت مناسب و اقتصادی بودن

• نظم زیادی دارد. به بیان دیگر، نصب آن مرتب است.

• به‌دلیل داشتن یک لایه فویل، نور خورشید را برمی‌گرداند. 

• عمر بالایی دارد و دیر خراب می‌شود.

• در برابر رطوبت، پوشش و مقاومت بالایی دارد.

• نصب ایزوگام به‌دلیل وجود حرارت مستقیم، نیاز به ایمنی بالایی دارد.

 در نظر داشته باشید، اگر هنگام نصب ایزوگام برای آن لایه محافظتی نصب نشود می‌تواند با یک بارش سنگین تگرگ خراب شود.

 

موارد مصرفی قیر‌گونی و ایزوگام:

قیر‌گونی یا ایزوگام برای عایق کاری و جلوگیری از درز رطوبت به سقف یا گوشه‌های منزل است، که نصب آن باعث کاهش هزینه‌های تعمیراتی خانه می‌شود.

نتیجه گیری: ( قیرگونی یا ایزوگام )

 نصب قیر‌گونی یا ایزوگام خوب و با‌کیفیت، می‌تواند تا سالیان سال، خیال شما را از بابت تعمیرات منزل راحت کند. در این مقاله سعی بر‌این بود که تمام زوایا و جوانب این کار بررسی شود، تا شما بتوانید به راحتی با مقایسه آن تصمیم بگیرید که کدام روش را برای عایق کردن سطح زمین استفاده کنید. اگر برای انتخاب راحتتر بین این دو مورد برای عایق بندی منزلتان به نتیجه نرسید با مراجعه به سایت عایق کاران باران تصمیم نهایی خود را بگیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای