به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

قیرگونی چیست؟

مطمئنم همه شما حتی یک بار هم که شده در مورد قیرگونی شنیده‌اید، پس اگر بگوییم قیرگونی چیست، حتما جواب سوال را به خوبی خواهید داد. اما بگذارید به طور کامل‌تر در مورد قیرگونی صحبت کنیم و واقعا بفهمیم که قیرگونی به چه روشی گفته می‌شود و چرا افراد این کار را انجام می‌دهند.

قیرگونی به نوعی از عایق کاری گفته می‌شود که از آن برای عایق کردن سطوحی مانند پشت بام استفاده می‌شود. همان‌طور که از اسم قیرگونی مشخص است، در این فرآیند از دو جزء قیرگونی استفاده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با این روش، با ما در این مقاله همراه باشید.

قیرگونی چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که قیرگونی یک محصول مشترک از قیر و گونی می‌باشد. از قیرگونی برای ایزوله کردن و همچنین عایق کردن قسمت‌هایی از منزل مثل پشت بام، آشپزخونه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و … استفاده می‌شود.

از طرفی می‌توان در جواب سوال قیرگونی چیست؟ بگوییم که قیرگونی که یک لایه نسبتا انعطاف‌پذیر می‌باشد که برای انجام دادن عایق کاری باید از یک لایه گونی استفاده کرد.

اما علت استفاده از قیر و علت استفاده از گونی چیست؟ 

استفاده از قیرگونی باعث نفوذناپذیر شدن سطح مورد نظر می‌شود، اما برای اینکه بتوان سطح را مسطح و صاف کرد، از گونی استفاده می‌شود. اگر بخواهیم تخصصی‌تر بگوییم، باید گفت که الیاف موجود در گونی باعث می‌شوند تا قیر ثابت باقی بماند و حرکت نکند.

حال ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که ما فهمیدیم که قیرگونی چیست، اما قیر از چه جنسی است؟ باید بگویم که قیر از جنس هیدروکربن است به طور کلی هیدروکربن‌های مختلفی با یکدیگر ترکیب می‌شوند و مایع سیاه یا قهوه‌ای رنگی به نام قیر را به وجود می‌آورند.

روش قیرگونی به چه روشی گفته می‌شود؟
روش قیرگونی به چه روشی گفته می‌شود؟

چرا باید قیرگونی کرد؟

پس از گذشتن از تیتر قیرگونی چیست؟ به این موضوع می‌رسیم که چرا باید قیرگونی کنیم؟

همان طور که گفتیم قیرگونی برای ایزوله کردن سطوح به کار می‌رود حتی ممکن است سطح شما دارای لکه باشد. شما با استفاده از این روش می‌توانید لکه گیری کنید.

از طرفی با قرار گرفتن گونی در بین لایه‌های قیر، شما بافت مستحکم‌تری خواهید داشت. همچنین اگر شما از روش قیرگونی استفاده کنید در اجرای آن به مشکل برنخواهید خورد.

حتی شما برای قیرگونی کردن به هیچ متخصصی نیاز نخواهید داشت، همچنین مصالح قیرگونی همیشه در دسترس خواهند بود .

قیرگونی چیست؟ و علت استفاده از آن چیست؟
قیرگونی چیست؟ و علت استفاده از آن چیست؟

انواع قیرگونی

  • قیرگونی تک لایه

در این نوع قیرگونی، یک لایه قیر بر روی سطح می‌ریزند سپس یک لایه گونی بر روی آن قرار می‌دهند و در انتها یک لایه قیر بر روی آن می‌ریزند. 

  • قیرگونی دولایه

در این نوع قیرگونی یک لایه قیر می‌ریزند سپس بر روی آن یک لایه گونی می‌گذارند برای بار دوم هم این کار را انجام می‌دهند یعنی یک لایه قیر و یک لایه گونی. ضخامت این نوع قیرگونی حدودا 2 تا 3 سانتی‌متر می‌شود.

پس در جواب سوال انواع قیرگونی چیست؟

می‌توان گفت در اصل قیرگونی به دو نوع تقسیم می‌شود، اما در مقاله‌های آینده ما به نوعی دیگر از قیرگونی، قیرگونی آماده اشاره خواهیم کرد.

اما باید به این نکته هم اشاره کنیم که، انواع قیرگونی بر حسب انواع قیر و انواع گونی به کار رفته در آن هم می‌تواند متفاوت باشد.

مقایسه قیرگونی با ایزوگام

ایزوگام  قیرگونی را می‌توانیم از جنبه‌های متفاوتی با یکدیگر مقایسه کنیم.

اگر بخواهیم این دو روش عایق سازی را با یکدیگر از نظر وزن مقایسه کنیم، باید به ضخامت هرکدام از آنها دقت کنیم اما از لحاظ وزنی ایزوگام سبک‌تر است.

از طرفی ما زمانی که در مورد قیرگونی چیست صحبت کردیم حتما به این نکته هم اشاره کردیم که مصالح قیرگونی بیشتر از مصالح ایزوگام در دسترس است. همچنین می‌توان گفت ایزوگام مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد. همچنین ایزوگام و قیرگونی را از لحاظ هزینه آنها هم می‌توانیم مقایسه کنیم هزینه ایزوگام گران‌تر از هزینه قیرگونی کردن است. برای اینکه بدانید قیمت هر متر ایزوگام چقدر است میتوانید کلیک کنید.

قیرگونی چیست؟ و چند نوع دارد؟
قیرگونی چیست؟ و چند نوع دارد؟

قیمت قیرگونی

قیمت قیرگونی به عوامل متفاوتی بستگی دارد همان طور که گفتیم قیرها انواع و اقسام متفاوتی دارند از طرفی گونی‌های به کار برده شده در قیرگونی هم با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت در انواع قیر و انواع گونی می‌تواند بر روی قیمت قیرگونی اثر بگذارد. همچنین هزینه نصب و به اجرا در آوردن قیرگونی هم بر روی قیمت آن اثر می‌گذارد.

قیرگونی چیست؟ و قیمت آن به چه عواملی بستگی دارد؟
قیرگونی چیست؟ و قیمت آن به چه عواملی بستگی دارد؟

کاربردهای قیرگونی

همان طور که گفتیم از قیرگونی می‌توان برای عایق ساختن آشچزخانه‌ها پشت‌بام‌های ساختمان و کف سرویس بهداشتی‌ها استفاده کرد .

از طرفی از قیرگونی می‌توان برای پای ستون‌های فلزی و عایق کردن پای آنها استفاده کرد.

همچنین از قیرگونی برای جلوگیری از زنگ زدن ستون‌های فلزی هم استفاده می‌کنند. یکی دیگر از کاربردهای قیرگونی هم عایق ساختن کرسی چینی دیوارها می‌باشد.

قیرگونی چیست؟ و از چه سایتی می‌توان آن را تهییه کرد؟
قیرگونی چیست؟ و از چه سایتی می‌توان آن را تهییه کرد؟

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی موضوع روش قیرگونی بپردازیم. گفتیم که این روش از دو جزء قیر و گونی تشکیل شده است. قیرگونی انواع متفاوتی دارد و از جنبه‌های متفاوتی تقسیم  بندی می‌شود. همچنین گفتیم که از این روش در چه نواحی استفاده می‌شود. از طرفی در کنار موضوع قیرگونی چیست در این مقاله ایزوگام را با قیرگونی از چند جهت مقایسه کردیم تا شما بتوانید به راحتی یکی از این روش‌ها را برای عایق سازی منزل خودتان انتخاب کنید.

اگر قصد دارید از روش قیرگونی برای عایق سازی استفاده کنید،  سایت عایق کاران باران که تیمی حرفه‌ای و متخصص در این زمینه هستند به شما در این راه کمک میکنند برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای