به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام؛ کدام بهتر است؟

بیش از چند دهه است که به منظور پوشش و ایجاد عایق رطوبتی پشت بام خانه ها، استفاده از ایزوگام به جای روش های سنتی مانند قیرگونی رواج پیدا کرده است. همانند هر نوع پوشش عایق دیگری، ایزوگام نیز به سبب مجاورت با عوامل جوی، فیزیکی و شیمیایی یک عمر مفید دارد و ممکن است پس از آن دچار نقصان در ممانعت از عبور رطوبت بشود. مطمئنا در هنگام مواجهه با چنین شرایطی نخستین سوالی که به ذهن می رسد این است: «ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام؟».

در این مقاله شرکت عایق کاران باران که سابقه نزدیک به یک قرن فعالیت در حوزه عایق کاری ساختمان و تولید آسفالت را دارا می باشد، به طور تخصصی مشکلات احتمالی ایزوگام و همچنین امکان ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام را بررسی نموده و مزایا و معایب هرکدام را خدمت شما معرفی خواهد کرد.

از کجا بفهمیم ایزوگام نیاز به تعمیر یا تعویض دارد؟

قطعا هرگونه نم، نشتی، چکیدن قطرات آب، پدید آمدن لکه های زرد و برآمدن گچکاری در ناحیه سقف، خبر از تخریب و یا وجود درز در ایزوگام می دهد. اما این علائم زمانی بروز می کنند که دلایل خرابی ایزوگام سبب وارد آمدن خسارت به زیر ساخت آن شده است. از این رو برای پیشگیری از بروز چنین خساراتی بررسی سالیانه ایزوگام پشت بام پیشنهاد می‌شود تا با تعمیر ایزوگام یا تعویض ایزوگام مانع از آسیب دیدن سقف و نمای داخلی شد.

از کجا بفهمیم ایزوگام نیاز به تعمیر یا تعویض دارد؟

همان گونه که گفته شد، ایزوگام ها عمر مفیدی دارند اما گاهی به سبب تابیدن پرتو مستقیم خورشید، اختلاف دمای بین شب و روز، از بین رفتن روکش آلومینیومی، تبخیر مواد نفتی فرار موجود در ایزوگام، ساییدگی، نازک شدن و یا برخورد اشیا تیز علی الخصوص پایه های کولر و در برخی مواقع به سبب نصب غیر ماهرانه، ایزوگام ها زودتر از موعد دچار مشکل می شوند که در چنین مواقعی طی بازدید از سقف موارد زیر مشاهده می شود. با مشاهده هرکدام از این موارد باید بدانیم که زمان ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام فرا رسیده است.

  • بروز ترک خوردگی در سطح ایزوگام که به سبب از دست رفتن مواد نفتی فرار رخ می دهد.
  • مشاهده چروکیدگی که به سبب نصب غیر اصولی ایزوگام رخ می دهد.
  • بروز برآمدگی های تاول مانند در سطح ایزوگام که به علت مرطوب بودن سطح زیرین در زمان نصب رخ می دهد.
  • مشاهده تار و پود ایزوگام، نازک شدن، کهنگی و یا پوسیدگی که عموما به سبب عوامل جوی متغیر پدید می آید.
  • ملاحظه پارگی و سوراخ در محل قرارگیری پایه های کولر و یا سایر اجسام روی سقف.

نحوه تصمیم گیری در خصوص ترمیم ایزوگام یا تعویض ایزوگام

برای تصمیم گیری در خصوص ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام حتما باید بررسی های لازم توسط نصاب متخصص صورت گیرد و با توجه به میزان و وسعت خسارت وارد شده، یکی از این دو روش انتخاب گردد. آشنایی با معایب و مزایای ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام می تواند تا حد زیادی راهنمای ما باشد.

ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام توسط افراد ماهر، مانع از بروز مشکلات مشابه می شود

مزایای ترمیم ایزوگام

ترمیم ایزوگام تا حد بسیار زیادی در زمان و هزینه صرفه جویی می‌کند و انجام آن در بعضی مواقع ساده تر و سریع تر از تعویض ایزوگام و یا نصب دوباره ایزوگام است.

معایب ترمیم ایزوگام

علی رغم کاهش هزینه و زمان طی ترمیم ایزوگام، این عمل می‌تواند باعث افزایش اضافه بار وارده روی سقف گردد، به علاوه گاهی اوقات به سبب مناسب نبودن سطح زیر ساخت، امکان ترمیم ایزوگام وجود ندارد.

ترمیم ایزوگام آسیب دیده

مزایا تعویض ایزوگام

تعویض ایزوگام عموما برای منازل نوساخت و یا آن هایی که خسارت وارده به ایزوگام زیاد است پیشنهاد می شود؛ چرا که طی آن امکان بازرسی کامل سقف، رفع ایرادات آن و همچنین اصلاح شیب وجود دارد. همچنین تعویض ایزوگام ساختمان  مانع از وارد شدن بار اضافه به سقف می شود.

معایب تعویض ایزوگام

تعویض ایزوگام بسیار زمان بر تر از ترمیم آن می باشد و مشمول صرف هزینه بیشتری نیز می‌شود. به علاوه تعویض ایزوگام حتما می بایست توسط افراد ماهر انجام بپذیرد تا از بروز مشکلات مشابه جلوگیری گردد.

تعویض ایزوگام

چگونگی انجام اصلاحات در صورت بروز آسیب به ایزوگام سقف

با توجه به مواردی که مطرح شد در صورت آسیب به ایزوگام با نظر متخصص، ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام صورت می پذیرد. که چگونگی انجام آن را به طور خلاصه در ادامه ملاحظه می فرمایید.

نحوه ترمیم ایزوگام

برای ترمیم ایزوگام به طور کلی چند روش وجود دارد که انتخاب استفاده از آن ها بر اساس نظر نصاب ماهر و با توجه به میزان آسیب وارده به ایزوگام انجام می پذیرد.

  • استفاده از مواد نانو، پلی اورتان، چسب ایزوگام و ماستیک برای رفع آسیب های جزئی
  • چسباندن یک لایه ایزوگام روی محل آسیب دیده
  • برش و جدا کردن ناحیه آسیب دیده و جایگزین کردن آن با یک لایه ایزوگام جدید

البته باید توجه داشت که برای انتخاب هرکدام از روش های بالا مواردی نظیر شیب سقف، میزان سلامت و چسبندگی لایه زیرین، میزان سلامت زیرسازی و غیره حتما باید در نظر گرفته شود.

استفاده از مواد نانو، پلی اورتان، چسب ایزوگام و ماستیک برای رفع آسیب های جزئی

نحوه تعویض ایزوگام

در صورتی که نصاب طی بازرسی از سقف بین ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام تشخیص داد که تعویض باید انجام شود؛ برای این کار با کمک حرارت، ایزوگام آسیب دیده از سقف جدا شده و با زدودن قیر به بررسی و رفع مشکلات مربوط به زیرسازی پرداخته می شود. برای پر کردن شکاف های سقف از چسب ایزوگام یا ماستیک استفاده می کنند. پس از رفع نواقص زیرسازی، لایه جدید ایزوگام با مهارت روی سقف نصب می گردد.

تعویض ایزوگام

کدام به صرفه تر است؟ تعویض یا ترمیم

از بین ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام در درجه اول باید متناسب با شدت و وسعت آسیب وارد شده به ایزوگام و با توجه به طول عمر آن انتخاب نمود. اما در شرایط مشابه برای منازل تازه ساز، در صورتی که مشکل صرف زمان و هزینه مطرح نباشد، تعویض ایزوگام پیشنهاد می شود. به همین ترتیب برای ساختمان های قدیمی تر که احتمال مرمت و یا بازسازی آن طی چند سال آینده می رود معمولا از ترمیم استفاده می کنند. البته تشخیص بین ترمیم ایزوگام یا نصب ایزوگام به عهده نصاب یا کارشناس ماهر است تا از انجام هرگونه اضافه کاری و اتلاف هزینه جلوگیری شود.برای اطلاع از قیمت ایزوگام و قیمت قیرگونی کلیک کنید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای