به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

نصب ایزوگام

 ايزوگام پديده‌ای صـــنعتی و متكی به دانش، تجربه و فناوری در راستای ايمن ســـازی ســـازه‌ها در برابر نم و رطوبت پيش آمده از بارش برف و باران اســـت. ايزوگام پوشـــش مقاومی از قير و الياف مصـــنوعی اســـت. برای نصب ایزوگام کافی است با گرما بر بســـتر بام چســـبانده شـــود البته به همین راحتی هم نیست. ایزوگام از نفوذ آب و رطوبت به محيط زير خود جلوگيری می‌كند. یکی از مهم ترین عوامل موثر که بر عملکرد ایزوگام موثر است، نحوه نصب ایزوگام می‌باشد. ایزوگام  محصولی بسیار عالی است که به عنوان عایق در مکان‌های مختلف ساختمانی نصب می‌شود. برای اینکه ایزوگام عملکرد درست و عمر مفید طولانی داشته باشد، کیفیت ایزوگام و نصب درست آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در این متن شما را با نحوه‌ی درست نصب ایزوگام آشناتر می‌سازیم تا بتوانید عمر مفید ایزوگام را تا جایی که ممکن است افزایش دهید.

نکات مهم برای نصب ایزوگام

      برای اینکه نصب ایزوگام به بهترین شکل انجام شود و طول عمر مفید آن نیز افزایش یابد، لازم است چند نکته مهم و کلیدی زیر را در نظر بگیرید:

 •  مرغوبیت جنس ایزوگام:  ایزوگام‌ها در انواع مختلف و برای اهداف متفاوت تولید می‌شوند، پس در هنگام خرید ایزوگام باید حتماً دقت داشته باشید که ایزوگام، مناسب محل موردنظر برای نصب باشد و از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار باشد. زیرا در غیر اینصورت نمی توانیم انتظار عملکرد خوبی از ایزوگام داشته باشیم. ممکنه در سال های بعد نیاز به تعویض یا ترمیم ایزوگام پیدا کنیم.
 • شرایط سطح موردنظر برای نصب ایزوگام: نصاب در صورتی که تشخیص دهد سطح موردنظر مناسب نیست، باید قبل از نصب ایزوگام، سطح  زیرسازی و اصلاح شود. چون در صورتی که سطح محل نصب ایزوگام چسبندگی لازم را ایجاد نکند، یا شیب آن مناسب نباشد، و یا اگر انقباض و انبساط داشته باشد، ایزوگام خیلی زود از بین خواهد رفت و هزینه‌های زیادی را به وجود می‌آورد. بعضی از سطوح ممکن است چسبندگی لازم و کافی برای ایزوگام را ایجاد نکنند، در این صورت بهتر است قبل از نصب ایزوگام، از یک لایه قیر نازک یا پرایمر ایزوگام استفاده کنید تا چسبندگی لازم ایجاد شود.یکی دیگر از شرایط مهمی که برای سطح زیرین ایزوگام باید در نظر بگیرید این است که ایزوگام باید در محلی با شیب استاندارد نصب شود تا هنگام بارش باران، آب بر روی سطح آن جمع نشود. زیرا، جمع شدن آب روی سطح ایزوگام در درازمدت به آن آسیب می‌زند و احتمالاً باعث نشت آب و جداشدن لایه‌های ایزوگام از محل نصب خواهد شد. با توجه به اینکه تنها راه خروج آب از پشت بام ناودان‌ها هستند، هنگام ساختمان‌سازی شیب پشت بام را طوری تنظیم می‌کنند که تمام آب باران یا… به سمت ناودان‌ها حرکت کند. هنگام نصب ایزوگام نیز باید این شیب را در نظر بگیرید و رول‌های ایزوگام را موازی با مسیر شیب نصب کنید. نصاب‌های حرفه‌ای معمولاً برای اینکه مطئمن شوند آب کاملاً به سمت ناودان حرکت می‌کند، مقداری از ایزوگام را در محل ناودان روی ناودان می‌کشند، و آن را به وسیله‌ی حرارت محکم می‌چسبانند. همچنین دقت داشته باشید که ناودان‌ها توسط ایزوگام دچار گرفتگی نشوند. ایزوگام بر روی سطوح چوبی، فلزی و سرامیکی چسبندگی خوبی ندارد و بعد از مدتی کنده می‌شود. بنابراین در سرویس‌های بهداشتی ایزوگام را روی سطوح کاشی و سرامیک نباید نصب کنند، بلکه باید روی آجر و یا روی گچ‌های زخم شده نصب شود. لازم به ذکر است، در صورتی که قصد داشته باشید بر روی ایزوگام قبلی، مجدداً ایزوگام نصب کنید، لازم است لایه‌ی فلزی آلومینیومی روی سطح ایزوگام زیرین را بکنید تا ایزوگام جدید بهتر بچسبد.
 •  زمان نصب ایزوگام: برای نصب ایزوگام حتماً باید زمان درستی انتخاب کنید. زیرا اگر این کار در زمان مناسب و تحت شرایط جوی مناسب انجام نشود، می‌توان گفت عملاً کار بیهوده‌ای انجام شده و ایزوگام عملکرد درستی نخواهد داشت. دقت کنید که اگر هنگام عملیات نصب، هوا سرد باشد، ایزوگام دچار شکستگی و ترک خوردگی خواهد شد. مخصوصاً باز کردن رول‌های ایزوگام در هوای سرد، احتمال شکستگی آن‌ها را افزایش خواهد داد. علاوه بر این، نصب ایزوگام در هوای سرد باعث می‌شود سطح ساختمان و مصالح سرد شوند و قیر به درستی روی سطح قرار نخواهد گرفت. همچنین، در صورتی که نصب ایزوگام در آب و هوای مرطوب انجام شود، این شرایط جوی موجب تاول زدن ایزوگام خواهد شد. بنابراین، با توجه به آنچه گفته شد، برای عملکرد استاندارد ایزوگام، نصب آن را در زمان مناسب انجام دهید.
 
قیرگونی

تجهیزات مورد نیاز بری نصب ایزوگام

به طور کلی، ابزار و وسایلی که برای نصب ایزوگام به آن ها نیاز داریم، عبارتند از:

 •  کپسول گاز مایع (برای نصب ۵۰ متر ایزوگام حدوداً یه کپسول مورد نیاز است)
 •  چراغ شعله پخش کن استاندارد سیار (به دو صورت تک شعله و چند شعله در بازار موجود است و از مهمترین ابزار نصب ایزوگام محسوب می‌شود. بنابراین، باید در خرید مشعل خوب و مرغوب دقت نمایید)
 •  فندک جرقه‌ای (برای روشن کردن شعله پخش کن)
 •  کمچه و ماله بند کشی (برای جوشکاری بندهای ایزوگام)
 •  تیغ موکت‌بری فلزی (کاتر) (برای برش دقیق ایزوگام)
 •  تیغه لاستیکی دسته‌دار
 •  کپسول آتش نشانی (که ضروری‌ترین وسیله است، چون تمامی کار نصب ایزوگام با آتش انجام می‌شود)
 •  طناب و قرقره (برای انتقال رول‌های ایزوگام)
 •  جارو (برای تمیز کردن کامل گرد و خاک)
 •  تجهیزات ایمنی شامل: لباس ضد گرما، کلاه ایمنی، عینک محافظ، دستکش نسوز برزنتی، کفش کف‌صاف، کفش چرم ساق بلند
 •  مواد کمک نصب ایزوگام (پرایمرها و مشتقات قیری سازگار با مشخصات عایق رطوبتی پیش ساخته)

                                     **البته برای نصب ایزوگام می‌توان از دستگاه‌های مدرن پخش و نصب عایق رطوبتی نیز استفاده کرد.**

 

نکاتی پیش از نصب ایزوگام

مهم‌ترین چیز در نصب این محصول این است که تا جایی که ممکن است این کار را به دست افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارید. نصب این عایق نیازمند توجه به ظرافت‌ها و ریزه کاری‌هایی است که تنها ایزوگام کارهای حرفه‌ای با آن‌ها آشنا هستند و به آن‌ها توجه دارند.

نکات مهمی وجود دارد که قبل از نصب ایزوگام باید به آن‌ها توجه داشته باشید. برخی از مهمترین این نکات عبارتند از:

 •  برای اینکه ایزوگام تا مدت‌های طولانی دوام داشته باشد و دچار آسیب نشود حتماً باید دقت کنید که دارای علامت استاندارد باشد.
 •  سطح زیرین ایزوگام حتی الامکان باید کاملاً صاف و بدون برآمدگی باشد.
 •  سطح موردنظر برای ایزوگام باید کاملاً تمیز و بدون هرگونه گرد و خاک و دوده باشد.
 •  عایق‌بندی را در روزهایی که هوا صاف است انجام دهید و در روزهایی که احتمال بارش برف و باران وجود دارد به هیچ عنوان اقدام به نصب ایزوگام نکنید. شرایط جوی باید به گونه‌ای باشد که تا چند ساعت قبل و بعد از نصب ایزوگام محیط مرطوب نباشد.
 •  دمای زیر ۵ درجه‌ی سانتی‌گراد برای نصب ایزوگام مناسب نیست و ممکن است در صورت نصب، باعث کاهش خاصیت الاستیسیته ایزوگام شود. نصب ایزوگام در دمای زیر ۵ درجه باعث می‌شود خاصیت لاستیکی رول‌های عایق ساز شدیداً کاهش یابد و حتی از بین برود. و همچنین اتصال بین سطوح با ایزوگام به خوبی انجام نشود. در این صورت امکان ترک برداشتن لایه‌ها نیز وجود دارد.
 •  نصب ایزوگام نباید در دمای بیش از ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد انجام شود.
 •  تمامی گوشه‌ها و اطراف سطوحی که زاویه‌ی ۹۰ درجه دارند باید قبل از نصب با سیمان ماهیچه کشی شوند. برای اینکه از چسبیدن سطوح در گوشه‌ها مطمئن شویم می توان با استفاده از قیر مذاب آن‌ها را بچسبانیم و قبل از این کار نیز بین سطوح به وسیله‌ی ماله کشی باید هواگیری شود. حتما برای این کار بهتر است ماله را گرم کنیم.
 •  عایق ایزوگام نباید روی زاویه‌ی ۹۰ درجه نصب شود و باید از فیلت استفاده شود.
 •  اگر سطح مورد نظر برای ایزوگام کردن فلزی باشد، دقت داشته باشید که این سطح تمیز و بدون زنگ زدگی باشد و بهتر است قبل از نصب از پوشش ضد زنگ استفاده کنید.
 •  اگر سطح مورد نظر موزاییکی یا سرامیکی باشد، بهتر است فاصله‌ی سطوح و سرامیک‌ها با دوغاب پر شود.
 

مراحل نصب ایزوگام

از آنجایی که مواد اولیه ایزوگام‌ ها وزن بالایی دارند، بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که اگر ایزوگام فضاهای بزرگ را می‌خواهید انجام دهید، بهتر است که همه مواد لازم به پشت بام منتقل نشود. و اگر آن‌ها را به پشت بام منتقل کرده‌اید از انباشت آن‌ها با هم در یک مکان خودداری کنید.

دقت داشته باشید که انبار نگهداری کپسول‌های گاز مایع و رول‌های ایزوگام به هیچ عنوان مکان سرپوشیده و بسته‌ای نباشد و حتماً روزنه‌هایی برای گردش هوا داشته باشد. به خصوص کپسول‌های گاز مایع که باید در فضاهای باز و هوای آزاد نگهداری شوند.

با توجه به اینکه اجرای ایزوگام در فضاهای سربسته و کوچک داخل ساختمان‌ها خطرات بیشتری دارد، در این فضاها تمامی اصول و استانداردهای قبل از نصب باید کاملاً رعایت شود. در این مکان‌ها حتماً کپسول آتش‌نشانی نیز در دسترس باشد.

نصب ایزوگام در فضاهای باز اغلب در ارتفاع‌های بالا صورت می‌گیرد. بنابراین رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است. درواقع، رعایت اصول ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی لازم، باعث می‌شود تا احتمال خطر و حوادث کم شود.

فرآیند اجرای این عایق رطوبتی به دلیل سر و کار داشتن با حرارت‌های بالا و مواد خطرناک، باید دور از کودکان انجام شود.

زمانی که می‌خواهید رول‌های ایزوگام و کپسول‌های گاز مایع را حمل و جا به جا کنید حتماً از کفش‌های ایمنی مخصوص استفاده کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. برای این کار سعی کنید رول‌های ایزوگام همیشه به طور عمودی حمل شوند. همچنین، از پرتاب رول‌ها هنگام تخلیه‌ی بار خوداری کنید و دقت داشته باشید در زمان حمل، لبه‌ی عایق پاره نشود.

پس از تهیه ی تجهیزات مورد نیاز که در بالا گفته شد، و استخدام نصاب ماهر و باتجربه به سراغ نصب این محصول می رویم. ما در این مقاله سعی کرده ایم مراحل نصب این عایق رطوبتی را به طور کامل و با جزئیات دقیق بیان کنیم. 

 

مرحله 1 تمیزکاری

اولین کاری که برای نصب ایزوگام باید انجام شود این است که سطوح موردنظر (چه سطوح خارجی و پشت بام، چه سطوح داخلی) باید کاملاً تمیز و بدون هر گونه گرد و غبار یا آلودگی دیگر و بدون هر گونه وسیله‌ی اضافی باشد. بنابراین محل نصب را هر چقدر هم که بزرگ باشد باید به طور کامل با جارو و یا حتی با شست و شو با آب تمیز کنید. همچنین، کلیه‌ی اشیای فلزی مانند کولر، منبع انبساط، منبع‌های ذخیره‌ی آب و هر نوع اشیا خارجی دیگر را از محل بردارید و سطح کار را کاملاً آزاد کنید تا فرآیند نصب ایزوگام به صورت یکنواخت انجام شود.

در صورتی که محل نصب را با آب تمیز کردید، قبل از نصب باید صبر کنید تا مکان به طور کامل خشک شود. نکته‌ی مهمی که در تمیز کردن سطح زیرین ایزوگام با آب وجود دارد این است که باید دقت کنید. زیرا به دلیل نبود عایق کاری‌های لازم، احتمال نفوذ آب به لایه‌های زیرین و آسیب به سازه وجود دارد.

همچنین، در این مرحله کلیه اجسام تیز و فلزی مانند میلگرد، سرستون، و هر زائده‌ی تیز دیگر باید برش داده شده و از روی سطح برداشته یا کاملاً هم‌تراز با سطح شوند.

به طور کلی، اهمیت تمیزکاری به این دلیل است که اگر این کار به درستی انجام نشود، حتی با استفاده از پرایمر هم اتصال ایزوگام به سطح زیرین به خوبی انجام نمی‌شود. درواقع اگر سطح مورد نظر هر گونه رطوبت، آلودگی، سنگ‌ریزه یا هر جسم خارجی دیگر داشته باشد، بر روی کیفیت نصب و عملکرد ایزوگام تأثیر منفی دارد.

 

مرحله2 درزگیری

سطح زیرین ایزوگام حتماً باید یکدست، و بدون هر گونه ترک و شکاف با عرض بیشتر از ۱ سانتیمتر باشد. پس از انجام مرحله‌ی اول و تمیزکاری سطح زیرین ایزوگام، ترک‌ها و شکاف‌هایی که در سطح وجود داشته‌اند بهتر از قبل مشاهده می‌شوند. باید توجه داشته باشید که ترک‌های کوچک و ریز هنگام اجرای پرایمر کاملاً برطرف می‌شوند. اما ترک‌های بزرگتر را باید حتماً بپوشانید. در صورتی که فاصله‌ی ترک‌ها بیشتر از ۱ سانتیمتر باشد باید حتما با خمیر ماستیک و سیمان پر شوند. فراموش نکنید که قبل از ادامه‌ی مراحل ایزوگام کاری باید صبر کنید تا آسترها خشک شوند.

مرحله3 زیرسازی

نصب ایزوگام در روی برخی سطوح صاف و صیقلی مانند کاشی، چوب، آهن و نظایر آن‌ها تقریباً امکان‌پذیر نیست. به ویژه که سطوح آهنی با انقباض و انبساط هم باعث کشیدگی و پارگی ایزوگام خواهد شد. بهترین سطح برای نصب این عایق سطوح قیری و یا گچ کاری‌ها و سیمان‌های کنده شده و زخمی شده است. همچنین نصب عایق بر روی سطوحی که قبلا ایزوگام یا آسفالت شده‌اند هم بسیار ایده آل است؛ چرا که باعث ذوب شدن قیر دو لایه در یکدیگر و پیوند مستحکم با سطح زیرین خواهد شد.

نصب ایزوگام بر روی سطوحی که به خوبی چسبندگی ایجاد نمی‌کنند یا انبساط و انقباض دارند یا شیب مناسبی ندارند، به زودی از بین خواهد رفت. بنابراین، در صورتی که محل نصب ایزوگام از نظر کارشناس نصب شرایط و کیفیت لازم را نداشته باشد، قبل از نصب ایزوگام، حتماً باید زیرسازی آن را اصلاح کنید.

در این مرحله با توجه به نوع سطح موردنظر برای عایق کاری باید سطح زیرین را زیرسازی کنید. در اکثر موارد، سطح زیرین از جنس سیمان می‌باشد. اما سطوحی از جنس موزاییک یا آسفالت هم داریم. برای زیرسازی سطوح سیمانی، به ازای هر مترمربع حداقل ۲۸۰ گرم مشتق قیری محلول در حلال نفتی و برای زیرسازی سطوح آسفالتی، ۳۰۰ گرم مشتق قیری رقیق شده در آب بر روی سطح بپاشید. اگر سطح مورد نظر موزائیکی باشد ابتدا باید با سیمان و دوغاب سیمانی آن را کاملاً صاف کنید و بعد از آن مشتق قیری محلول در حلال نفتی را روی سطح پخش کنید.

توجه داشته باشید که مواد را باید به طور یکدست و یکنواخت بر روی سطح مورد نظر پخش کنید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا کاملاً خشک شوند. همچنین، پس از خشک شدن دوباره باید سطح را تمیز کنید.

دقت داشته باشید که، از آنجایی که آسفالت در ساختار خودش قیر دارد، استفاده از محلول‌های نفتی می‌تواند ممکن است به ساختار آسفالت آسیب برساند.

 

مرحله 4شیب بندی

یکی از اصول مهمی که در فرآیند نصب ایزوگام اهمیت دارد، دقت به چگونگی شیب‌بندی سطح مورد نظر است. سطح موردنظر برای نصب ایزوگام باید از قبل شیب‌بندی داشته باشد و این شیب‌بندی به نحوی باشد که آب به سمت آبروهای موجود جریان داشته باشد وبر روی طرح به صورت راکد باقی نماند. اگر شیب‌بندی به درستی انجام نشود، آب در یک محل خاص جمع می‌شود و عایق‌بندی به شکل مطلوب انجام نخواهد شد. بنابراین، عایق‌های رطوبتی را موازی با مسیر شیب باید نصب کنید.

نقاط اوج و صفر شیب‌بندی با توجه به شکل هندسی و مساحت سطح و تعداد و محل قرارگیری آبروها تعیین می‌شوند. برای مثال، شیب ۱ تا ۳ درصد (۱ تا ۳ سانتی‌متر تغییر ارتفاع به ازای هر متر طول) برای بام ساختمان پیشنهاد می‌شود.

یکی دیگر از نکات مهم در شیب‌بندی و نصب ایزوگام ماهیچه‌کشی زاویه‌ها و گوشه‌های ۹۰ درجه است. به این معنی که محل‌هایی که زاویه ۹۰ درجه دارند باید فیله کشی یا ماهیچه کشی شوند.

شیب‌بندی چهارگوشه و قسمت‌های دیگر باید به نحوی صورت گیرد که آب بر روی سطح پشت بام جمع نشود و آن را به سمت لوله هدایت کند. در اطراف ناودان، چاهک‌های آبرو و زیر کولرها بهتر است قبل از نصب ایزوگام حتماً یک یا دو لایه اولیه نصب شود.

علاوه بر این، در صورت وجود دیوار پیرامون کف یا بام، ابتدا باید زاویه ۹۰ درجه را با ماهیچه سیمانی به زاویه منفرجه تبدیل کنید زیرا در غیر این صورت احتمال شکستگی پوشش ایزوگام و نشت آب و رطوبت در سقف‌ها و نمای ساختمان بسیار بالا است.

 

مرحله 5 نصب ایزوگام

پس از انجام مراحل قبلی، نوبت به نصب ایزوگام می‌رسد. برای این کار ابتدا باید رول‌های ایزوگام را باز کنید. هنگام باز کردن رول‌های ایزوگام، ابتدا برچسب و پوشش پلاستیکی را با تیغ موکت بری باز کنید. گاهی لازم است برای باز کردن رول‌هایی که به هم چسبیده شده‌اند از حرارت استفاده کنید. مراقب باشید که فشار زیاد برای بازکردن رول‌ها باعث پارگی و آسیب ایزوگام‌ها خواهد شد.

معمولاً رول‌های ایزوگام در طول ۱۰ متر، پهنای ۱ متر و ضخامت حدود ۴ میلیمتر تولید می‌شوند. طریقه نصب ایزوگام به این صورت است که رول‌های ایزوگام باید با رعایت فاصله‌ی همپوشانی مناسب (حدود ۱۰ سانتیمتر) اجرا شوند. بنابراین، اگر سطح مورد نظر بزرگ باشد باید آن را به قسمت‌های مساوی تقسیم کنید. به این صورت که ابتدا سطح کار را با فواصلی به عرض ۹۰ سانتیمتر نشانه‌گذاری کنید. از آنجایی که رول‌های ایزوگام عرض یک متری دارند، تقسیم کردن سطح به بخش‌های ۹۰ سانتیمتری برای ایجاد همپوشانی ۱۰ سانتیمتری نوارهای ایزوگام است.

بعد از تقسیم‌بندی سطح مورد نظر، عملیات نصب ایزوگام را از سمت ناودان‌ها شروع کنید. نکته‌ی مهمی که در دستورالعمل نصب ایزوگام باید به آن توجه کنید این است که برای شروع کار از محل آبروها و ناودان‌ها شروع کنید. اغلب یک تکه ایزوگام در اندازه‌های ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر را داخل قیفی ناودان قرار می‌دهند و در جلوی ناودان‌ها هم یک لایه‌ی یک متری ایزوگام نصب می‌کنند. رول‌های ایزوگام، در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند. در صورت استفاده از رول‌های ۱۰ متری، اغلب آن‌ها باز و به از وسط به دو بخش ۵ متری تقسیم شده‌اند تا فرآیند نصب و تراز کردن راحت‌تر انجام شود.

پس از اینکه رول‌های ایزوگام در اندازه‌های مورد نیاز برش داده شدند، مشعل و شعله پخش کن را روشن کنید و شعله‌ی آن را تنظیم کنید. تنظیم شعله یکی از نکات بسیار مهم در نصب ایزوگام است. حرارت زیاد مشعل ایزوگام باعث سوختن تیشو و پلی استر داخل لایه می شود و در صورتی که حرارت از حد معمول کمتر باشد عایق به طور کامل به سطح کار نمی چسبد و باعث نفوذ آب و رطوبت به سطح زیرین ایزوگام می شود.

در ادامه‌ی کار، به صورت چپ و راست حرکت کنید. به این معنا که عایق ردیف چپ و راست لایه‌ی نصب شده لبه‌های آن را به مقدار ۱۰ سانتیمتر پوشش می‌دهد. دقت داشته باشید که همپوشانی دو لایه‌ی کنار هم باید ۱۰ سانتیمتر باشد. هنگام نصب رول‌های بعدی دقت داشته باشید که همپوشانی به درستی انجام شود. برای ایجاد یک هم پوشانی ایده آل باید ۱۰ سانتی متر از هر ایزوگام بر روی هم قرار بگیرد و به کمک حرارت به هم متصل شوند. در همپوشانی لایه‌ها به جهت شیب‌بندی دقت کنید. به گونه‌ای که لایه‌ی رویی در سمتی قرار گیرد که آب از روی آن به سمت لایه‌ی زیرین سرازیر شود.

توجه کنید که برای اینکه آب بین لایه‌های ایزوگام نفوذ نکند در هنگام نصب ایزوگام حتماً چند سانتیمتر از هر لایه‌ی ایزوگام را روی لایه‌ی قبلی که به موازاتش کشیده شده است قرار دهید و به خوبی بچسبانید.

لازم به ذکر است برای تراز کردن لبه‌ها در مجاورت دیوارهای عمودی می‌توانید از تکنیک ریسمان‌کشی استفاده کنید.

هنگام رول کردن ایزوگام‌ها در کارخانه‌های تولیدی، برای جلوگیری از به هم چسبیدن عایق‌های ایزوگام، در سطح زیرین آن‌ها یک سطح نایلونی نازک تعبیه شده است. زمان نصب ایزوگام، این لایه‌ی نایلونی توسط مشعل‌ها سوخته می‌شود تا سطح ایزوگام (که از قیر تشکیل شده است) به سطح پشت بام بچسبد. برای انجام این کار باید دقت داشته باشید که میزان حرارتی که برای گرم کردن ایزوگام استفاده می‌کنید باید به اندازه‌ای باشد که بتواند قیر زیرین عایق را ذوب کند و با آب شدن این بخش، ایزوگام به صورت کامل بر روی سطح پشت بام بچسبد.

هنگامی که از حرارت استفاده می‌کنید دقت داشته باشید که بهتر است زاویه شعله با سطح کار ۴۵ درجه باشد تا قیر به راحتی ذوب شود. مشعل باید به طور یکنواخت گرفته شود و گرما در تمامی سطح ایزوگام پخش شود.

در ادامه‌ی مرحله‌ی نصب ایزوگام، بعد از حرارت دادن و تنظیم عایق در محل مورد نظر از نقطه وسط عرض آن با فشار پا یا دست، لایه را به دو طرف هدایت و صاف کنید. به نحوی که چین و چروک و هوا گرفتگی ایجاد نشود و مطمئن شوید که عایق به طور کامل به سطح کار چسبیده است.

آخرین مرحله از نصب ایزوگام، جوشکاری لایه‌های همپوشانی شده‌ی عایق نصب شده است که باید با دقت فراوان با شعله کم مشعل و به کمک کمچه یا ماله انجام شود. یعنی لبه‌های ایزوگام باید بر روی لبه‌های کناری جوش بخورند تا از نفوذ آب به قسمت‌های زیرین ایزوگام جلوگیری شود.

نکته‌ی مهمی که باید بگوییم این است که، برای اطمینان از چسبیدن در گوشه‌ی سطوح بهتر است با استفاده از قیر مذاب آن‌ها را بچسبانید و قبل از این کار هواگیری بین سطوح که به وسیله ماله کشی انجام می‌گیرد حتماً لازم است. توجه کنید که به جای شعله گیری روی عایق، ماله را گرم کنید و برای گرم کردن ماله شدت شعله را تنظیم کنید

 

انتخاب ایزوگام کار ماهر

همانطور که در این متن چندین بار گفته شد،بهتر است که کار نصب ایزوگام را به عایق کارانی ماهر و با تجربه داد، زیرا اگر در فرایند نصب ایزوگام خطایی به وجود بیاید، از کیفیت و عملکرد آن به شدت کاسته می‌شود. گروه عایق کاران باران با وجود داشتن تیم حرفه ای تمام خدمات مرتبط به نصب ایزوگام و قیرگونی و قیرگونی آماده را ارئه می دهد برای اطلاع از دستمزد نصب ایزوگام و قیمت های ایزوگام ، قیمت هر رول ایزوگام، قیمت هر متر ایزوگام و .. می‌توانید با تماس با مشاورین ما تمامی اطلاعات درباره‌ی نصب ایزوگام، قیمت ایزوگام و  همه‌ی خدمات مرتبط را بدست بیاورید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای