به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

ایزوگام دمیده چیست؟چه تفاوتی با ایزوگام پلیمری دارد؟

فهرست مطلب

ایزوگام-دمیده

امروزه هنگام ساخت و ساز ساختمان های مختلف یکی از اصلی‌ترین ابزاری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایزوگام است. ایزوگام ها بر اساس نحوه ساخت آن ها و کاربردی که دارند، به انواع مختلف تقسیم می‌شوند.

ایزوگام دمیده یک نوع ایزوگام است که از قیر درست می شود. ایزوگام دمیده از دمیدن مقداری هوا در درون کوره ساخته می شود. ایزوگام دمیده در مقایسه با انواع دیگر ایزوگام عمر کمتری دارد، چرا که اصلی ترین علت طولانی بودن کیفیت آن، مربوط به مواد تشکیل دهنده ایزوگام از جمله قیر است.

ایزوگام دمیده

اصلی ترین ماده در تولید ایزوگام دمیده، قیر دمیده است. علامت اختصاری آن Bof است. قیمت این ایزوگام، نسبت به نمونه پلیمری کمتربوده، اما کیفیت ایزوگام دمیده به نسبت پایین بوده و از عمر کمی برخوردار است.

دمای قیر دمیده حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه است و از داخل مازوت بیرون می آید. همچنین هنگام نصب این ایزوگام مقداری بوی گازوئیل را احساس خواهید کرد. ضخامت این نوع از ایزوگام به دلیل مقدار چسبندگی پایین قیر موجود در آن زیاد است.

در ساخت این ایزوگام از قیر دمیده، پلی استر، تیشو، پلاستیک مخصوص بر روی رول ایزوگام، فویل آلومینیوم و یک سری ترکیبات شیمیایی جزئی استفاده می شود.

ایزوگام دمیده

انواع ایزوگام دمیده

تولید ایزوگام در دو نوع مختلف با عنوان ایزوگام پلیمری و ایزوگام دمیده انجام می شود. این دو نوع ایزوگام با یکدیگر تفاوت های دارند. ایزوگام دمیده با استفاده از قیر دمیده تولید می شود. قیمت ایزوگام دمیده از ایزوگام پلیمری کمتر است و کیفیت کمی نیز دارد.

ایزوگام پلیمری نفوذ بیشتری در روی سطوح مورد اجرا دارد. میزان نرمی قیر آن کمتر از قیر دمیده است. حساسیت ایزوگام پلیمری به تغییر دما بیشتر است.

ایزوگام پلیمری چیست؟

این ایزوگام از مواد اولیه بسیار خوب تولید شده که از لحاظ مقاومت بسیار عالی هستند. این ایزوگام در هر آب و هوایی مناسب است و می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ایزوگام پلیمری از حدود ۶۰ تا ۷۰ قیر خالص تشکیل شده و کیفیت ایزوگام پلیمری در مقایسه با ایزوگام دمیده بسیار بالاتر است.

ایزوگام پلیمری چیست؟

تفاوت ایزوگام پلیمری با ایزوگام دمیده

کیفیت و دوام قیر های استفاده شده در ایزوگام پلیمری از ایزوگام های دمیده بیشتر است.

مقاومت ایزوگام پلیمری در برابر انواع مختلف دمای هوا و آب و هوا های مختلف از ایزوگام دمیده بیشتر است.

ضخامت ایزوگام دمیده به دلیل کیفیت پایین قیر آن کمتر از ایزوگام پلیمری است. به همین دلیل هنگام استفاده از ایزوگام پلیمری، میزان فشار وارده ناشی از ایزوگام به سقف بسیار کم است.

ایزوگام دمیده بوی بدی دارد و بوی ایزوگام پلیمری خوب است.

کاربرد ایزوگام دمیده

از ایزوگام دمیده در ساخت انواع ورقه ها برای مانعی در برابر نشت آب و رطوبت در روی سقف، در باتری های مخصوص ماشین و… استفاده می‌شود. علامت مخصوص ایزوگام دمیده  Rاست.

کاربرد ایزوگام دمیده

عمر مفید ایزوگام دمیده

میزان عمر ایزوگام دمیده که با استفاده از مواد با کیفیت تولید شده است، حدود یک تا دو سال در شرایط آب و هوایی خوب می باشد. عمر مفید برای برخی از ایزوگام های دمیده که ضخامت آن ها حدود ۴ میلی متر یا کمتر است، حدوداً شش ماه است.

نکات مهم هنگام نصب ایزوگام دمیده

هنگام تولید ایزوگام دمیده یک سری از نکات را باید رعایت کرد تا میزان پایداری و مقاومت ایزوگام به حد بالایی برسد و کیفیت خوبی داشته باشد. میزان خاصیت های ایزوگام باید با شرایط محیطی مورد استفاده متناسب باشد و حالت پذیری آن در کیفیت ایزوگام بسیار مهم است.

اکثر مواقع ایزوگام را در محل های مختلفی مثل گلخانه ها، دامداری ها، سقف، تونل ها، استخر و همه محیط‌ هایی که نیاز به آب بندی برای مانع از نشت رطوبت دارند، استفاده می کنند.

ایزوگام در کارخانه های مختلفی تولید می‌شود و برند های مختلفی در زمینه تولید ایزوگام دمیده فعالیت می‌کنند، تا تنوع این محصول در بازار به حدی برسد که حق انتخاب برای خریدار باشد. همچنین مشتری ها بتواند بر اساس سلیقه و نیاز شان ایزوگام مورد نظر خود را خریداری کنند.

نکات مهم هنگام نصب ایزوگام دمیده

مزایای ایزوگام دمیده

ایزوگام دمیده دارای یک سری مزایا خاص است که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

. عدم وجود آلودگی و صدمه های فیزیکی

. استفاده بسیار راحت و سریع در مواقع مورد نیاز

. داشتن طول عمر مفید نسبت به این نوع ایزوگام

. داشتن قدرت رنگ پذیری بسیار خوب

. بی خطر بودن از آتش سوزی و حریق

. توانایی چسبیدن بسیار خوب به سطوح مختلف

ایزوگام در کارخانه های مختلفی تولید می‌شود و برند های مختلفی در زمینه تولید ایزوگام دمیده فعالیت می‌کنند، تا تنوع این محصول در بازار به حدی برسد که حق انتخاب برای خریدار باشد. همچنین مشتری ها بتواند بر اساس سلیقه و نیاز شان ایزوگام مورد نظر خود را خریداری کنند.

معایب ایزوگام دمیده

. فاسد شدن قیر ایزوگام پس از شش ماه

. نگهداری سخت ایزوگام دمیده به صورت عمودی و در میزان دمای کمتر از ۳۵ درجه و بالاتر از ۵ درجه

. بالا زدن قسمت های دیگر ایزوگام هنگام تعمیر محل صدمه دیده

. تجزیه ایزوگام تحت تاثیر نور شدید آفتاب

مناسب ترین فصل برای ایزوگام پشت بام

فصل تابستان فصل مناسبی برای انجام عایق پشت بام است. اصلی ترین عاملی که در مقاومت ایزوگام دمیده مهم است، تمیز بودن و خشک بودن سطح نصب ایزوگام است. زمانی که سقف گرم و تمیز باشد، ایزوگام به راحتی می چسبد.

نتیجه‌گیری

بر اساس این مقاله شما با انواع مختلف ایزوگام دمیده و ایزوگام پلیمری آشنا شدید. با ویژگی ‌های مختلف ایزوگام‌دمیده مثل کاربرد آن در قسمت‌ های مختلف صنایع و ساخت و ساز، نحوه تولید و مواد تشکیل دهنده ایزوگام، معایب و مزایا مربوط به ایزوگام، نکات مهمی که باید هنگام نصب ایزوگام دمیده رعایت شود، میزان کیفیت محصولات ایزوگام و … آشنا شدید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب دیگر

مطالب وبلاگ عایق کاران را اینجا دنبال نمایید