به وبسایت عایق‌کاران باران خوش آمدید

ساعات کاری‌ما: 9:00 الی 18:00

مشاوره تلفنی

09122136289

آدرس ما

تهران پارس، خیابان اتحاد

ایمیل ما

[email protected] ayeghkaranbaran.ir

ایزوگام تک لایه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه برای عایق کاری سطوح و جلوگیری از نفوذ رطوبت، از ایزوگام استفاده می شود. ایزوگام های زیادی با کیفیت های متفاوت تولید می شود. اما سوالی که مطرح می شود این است، که چه ایزوگامی برای چه مکانی مناسب است؟ 

برای استفاده درست از ایزوگام باید ابتدا به شناخت بهتری برسید. در این مقاله هدف این است که با خصوصیات ایزوگام تک لایه بیشتر آشنا شوید.

 

ايزوگام تک لايه چيست؟

ايزوگام تک لايه یکی از انواع ایزوگام هایی است که براي توليد آن از لايه پلي استر استفاده مي شود. طبق تحقيقات انجام شده ايزوگام تک لايه نسبت به ايزوگام دو لايه نازک تر مي باشد و همچنین نسبت به دیگر ایزوگام ها سبک تر و از ضخامت کمتري برخوردار مي باشد.

جایی که از ايزوگام تک لايه استفاده می کنیم بستگي به شرايط آن مکان دارد. ایزوگام تک لایه در مکان هايي که رطوبت کمتری دارد و به صورت نامنظم و زاویه دار است به کار برده مي شوند و از قابليت های فراواني برخوردار مي باشد. همچنین مقاوم تر است و قيمت مناسب تري نسبت به بقيه ايزوگام ها دارد. اين ايزوگام قابليت انعطاف پذيري  بالایی دارد، ولي در بعضي جاها مثل حمام که رطوبت وجود دارد ایزوگام تک لایه مناسب نیست بايد از ايزوگام دولايه استفاده کنید.

اين ايزوگام از لحاظ استحکام ضعیف تر ولي از انعطاف پذيري بيشتري برخوردار است و در مکان هاي خاص و گنبدي شکل  مورد استفاده قرار مي گيرد. با توجه به اينکه داراي ضخامت حدود 2 يا 3 ميليمتر است کار را براي ما آسان تر مي کند.

 

انواع ايزوگام

ايزوگام ها از لحاظ ماده تشکيل دهنده، لايه هاي به کار برده شده، بر اساس روکش و شکل ظاهري به دسته هاي متفاوتي تقسيم مي شوند که هر کدام مزايا و معايب خاص خود را دارد.

  • ايزوگام بر اساس ماده تشکيل دهنده و سازنده آن به دو نوع تقسيم بندي مي شود که عبارت اند از:

1-ايزوگام پليمري

در اين دسته بندي از ايزوگام بيشترين درصد مواد آن از قير ساخته شده است. و از نظر عایق کاری بیشترین مقاومت را در برابر رطوبت دارد.

2-ايزوگام دميده

دليل نام گذاري اين ايزوگام اين است که، چون از دميدن هوا به يک نفت کوره اي تشکيل مي شوند، به همين دليل به آن ايزوگام دميده مي گويند.

نسبت به ایزوگام پلیمری کیفیت کمتری دارد .

  • ايزوگام هاي ديگر که براساس لايه هاي تشکيل دهنده به دو دسته تقسيم مي شوند: که به صوت ايزوگام تک لايه و ايزوگام دو لايه مي باشد.
  • ايزوگام ها براساس روکش هاي به کار رفته به چند دسته تقسیم می شوند: ايزوگام با روکش آلومينيومي، بدون روکش آلومينيومي و ايزوگام با روکش سنگريزه اي تقسيم مي شوند.
 
ایزوگام تک لایه

کاربرد ايزوگام تک لايه در ساختمان

یکی از مشکلات اصلی که درساختمان ها با آن مواجه می شویم، مشکل رطوبت است که ضرر و زیان های زیادی رو به ساختمان وارد می کند و باعث می شود طول عمر ساختمان ها کم شود. کاربرد اصلی ایزوگام عایق کاری سطوح  برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه است. 

ايزوگام تک لايه از یک لایه تیشو پلی استر قیر اندود شده ساخته شده است و بيشتر در ساختمان ها به کار برده مي شود.اين ايزوگام از استاندارد هاي عالي بر خوردار است که توسط سازمان ملي تصويب شده است.

از آنجا که قیمت ایزوگام نسبت به قیمت قیرگونی مناسب تر است، برای جلوگیری از رطوبت بیشتر از این گزینه استفاده می شود.

 

تاثير تعداد لايه ها در کيفيت ايزوگام

تعداد لايه ها در ايزوگام مي تواند تاثير بسزايي در وزن و قيمت آن داشته باشد هر چقدر کيفيت يک محصول بهتر باشد، مخاطبان بيشتري را جذب مي کند. اما در مورد ایزوگام تک لایه چون تعداد لايه ها کم مي باشد در بعضي جاها قابل استفاده است، پس بنا به مطالب ذکر شده، تعداد لايه ها تاثير چنداني در کيفيت ايزوگام ها ندارد. چون هر ایزوگام برای مکان خاص طراحی شده است. ايزوگام ها لايه ها و دسته هاي گوناگوني دارند که هر کدام در موقعيت و مکان مناسب قابل استفاده مي باشند، اما توصيه مي شود که با دقت زيادي در محل نصب شود تا بعدا مشکلاتي را برای شما  ایجاد نکند.

ويژگي ايزوگام تک لايه

ايزوگام تک لايه نسبت به ایزوگام های دیگر ضخامت کمتری دارد اما انعطاف پذیری بالای آن با عث شده به راحتی بتوانیم از آن برای عایق کاری سطوح نا هموار استفاده کنیم. 

اين نوع از ايزوگام به دليل ساخت و ويژگي هاي آن، از کاربرد و نقش هاي بسياري برخوردار است که عبارت اند از:

• عايق کاري سطح لوله ها و خط هاي انتقال

• ايزولاسيون و پوشش ديوار ها به ويژه در ارتفاعات

• ايزوگام ديواره تونل ها 

• ايزوگام گنبدها و سقف ها و نقاط منحنی 

• ايزوگام مخزن ها 

• ايزوگام حمام و ديواره هاي آن

 
ایزوگام یک لایه

مزايا و معايب ايزوگام تک لايه

  • از جمله مزاياي ايزوگام تک لايه مي توان به مواردي اشاره کرد که از کاربرد قابل توجهي برخوردار مي باشد:

1- خطر آتش سوزي وجود ندارد.

2-داراي  قابلیت رنگ پذيري و انعطاف پذیری بالا

3-کارکرد و استفاده آن راحت و آسان مي باشد.

4-فاقد هر گونه آسيب هاي جدي و فيزيولوژي است.

5-ا قابليت چسبندگي بالا

6- قيمت مناسب

  • از معايب ايزوگام تک لايه که قابل مشاهده مي باشد، مي توان به چندين مورد اشاره کرد:

1- طول عمر ایزوگام: هر ایزوگام طول عمر مفیدی دارد؛که ایزوگام تک لایه از طول عمر پایین تری برخوردار است.

2- نگهداری : موقع تعمير ممکن است جاهاي ديگر که سالم بودند، مجددا نياز به تعمير داشته باشند.

3- دلایل تخریب ایزوگام: اگر در دماي مناسب نگه داري نشود ممکن است خراب و فاسد شود.

 

تفاوت ايزوگام تک لايه و دو لايه

ايزوگام تک لايه، یک لایه تیشو پلی استر که درصد بالایی قیر در آن وجود دارد. اما ايزوگام دولايه داراي دو لايه پلي استر و تيشو نخ‌دار مي باشد و از قابليت بيشتري برخوردار است. ایزوگام دو لایه در مقايسه با ايزوگام تک لايه، استحکام بالاتری دارد. ایزوگام تک لایه  نسبت به ایزوگام دو لایه ازانعطاف پذیری بیشتری برخوردار است.

ایزوگام های یک لایه و چند لایه

نتيجه گيري:

آشنايي با انواع ايزوگام ها و کارکردهاي آن باعث می شود شما انتخاب ایزوگام آگاهانه تری داشته باشید. برای شناخت این که ایزوگام چیست و چه خوصوصیاتی دارد؛ مثل این که، برای کجا و برای چه کاری استفاده می شوند می تواند به شما در انتخاب گزینه درست کمک کند. عوامل تاثير گذار زيادي وجود دارد که بايد با توجه به  آنها ، نوع ايزوگام تک لایه یا دو لایه را سفارش دهید تا متناسب با نیاز شما باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای